Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Inwazja Rosji na Ukrainie może być początkiem końca Putina

27 lutego 2022, 10:39 Alert

Rosyjskie ataki wojskowe na Ukrainę „mogą być początkiem końca” dla prezydenta Rosji Władimira Putina – powiedziała minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Lizz Truss.

Flagi Wielkiej Brytanii. Źródło: freepik
Flagi Wielkiej Brytanii. Źródło: freepik

Truss powiedziała na antenie telewizji Sky News, że „widzimy silny i odważny opór Ukrainy”, a Wielka Brytania „będzie nadal dostarczać im broń i wsparcie gospodarcze”. Powiedziała, że ​​uważa, że ​​Putin „popełnił strategiczny błąd”, biorąc pod uwagę szkody, jakie zachodnie sankcje wyrządzą rosyjskiej gospodarce. Zasugerowała jednak, że wojna może potrwać „kilka lat”: – Obawiam się, że nie skończy się to szybko. Obawiam się, że ten konflikt może być bardzo krwawy – mówiła szefowa brytyjskiego MSZ.

Zapytana o sankcje w Wielkiej Brytanii, Truss powiedziała, że ​​„sporządziła listę oligarchów” i zasugerowała, że ​​będzie „kolejny program sankcji”. Powiedziała, że ​​wojna w Ukrainie obciąży Wielką Brytanię „kosztem gospodarczym”. Zaznaczyła jednak, że Brytyjczycy zrozumieją cenę, jaką kraj zapłaci, „jeśli teraz nie sprzeciwimy się Putinowi”.

Sky News/BBC/Michał Perzyński