Zełenski powiedział PE, że Ukraina zasłużyła, by być częścią Unii

1 marca 2022, 13:32 Alert

Na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego prezydent Ukrainy poprosił o wsparcie UE. W emocjonalnym przemówieniu Wołodymyr Zełenski, który swoje przemówienie wygłosił przez wideo, powiedział, że Ukraina wybrała Europę; teraz Europa musi zdecydować na korzyść Ukrainy: – Udowodnijcie, że naprawdę jesteście Europejczykami, a wtedy życie zatriumfuje nad śmiercią – mówił.

Wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Fot. Twitter.
Wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Fot. Twitter.

Przemówienie Zełenskiego w PE

– Chcemy zobaczyć nasze dzieci żywe. Myślę, że to sprawiedliwe – powiedział Zełenski. Przypomniał, że wczoraj podczas działań wojennych zginęło 15 dzieci, „a Władimir Putin powie jeszcze raz, że to akcja specjalna: – W jakich fabrykach broni miały pracować te dzieci? – pytał retorycznie Zełenski.

Prezydent Ukrainy podziękował Parlamentowi UE za sygnały wsparcia i podjęte działania. Powiedział, że poczuł ducha jedności. – Ale nie wiedziałem, że będziemy musieli zapłacić taką cenę – powiedział. – Tysiące ludzi zabitych. Dwie rewolucje. Jedna wojna – mówił dalej.

– Walczymy o naszą ziemię i naszą wolność. Walczymy o nasze życie. Walczymy o przetrwanie. To jest najwyższa z naszej motywacji. Ale walczymy też o to, by być równymi członkami Europy. Wierzę, że dzisiaj pokazujemy wszystkim, kim dokładnie jesteśmy – powiedział Zełenski. Otrzymał owację na stojąco w całej sali zarówno przed, jak i po przemówieniu.

Zełenski zwrócił się w poniedziałek o przyłączenie Ukrainy do UE w trybie przyspieszonym.

BBC/Zeit/Twitter/Michał Perzyński