Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (14-18.03.2022).
1. Jakóbik: Turbodywersyfikacja naftowa Polski
Polska prowadzi przygotowania na ewentualność zatrzymania dostaw ropy z Rosji wskutek embargo unijnego. Jest możliwe także w razie braku takiej decyzji. Turbodywersyfikacja w sektorze naftowym będzie możliwa dzięki większym dostawom z Arabii Saudyjskiej, a być może także Iranu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
2. Tretyn: Czy atak Rosji na Ukrainę przyspieszy rozwój pomp ciepła w Polsce?
Atak Rosji na Ukrainę przełożył się na wzrost cen wszystkich surowców energetycznych w tym węgla. Blisko trzy czwarte tego surowca Polska importuje z Rosji. Importowany węgiel w większości wykorzystywany jest nie przez elektrownie, lecz w gospodarstwach domowych. Czy praktycznie trzy razy wyższe ceny węgla wpłyną na szybsze odstawienie kotłów węglowych i rozwój pomp ciepła? – zastanawia się Aleksander Tretyn, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Kurtyka: Czas przestać sponsorować tę wojnę. Polska sobie poradzi. Czas na embargo unijne na gaz i ropę z Rosji (ROZMOWA)
– Jeden dodatkowy tankowiec tygodniowo w Gdańsku z innego niż kierunek wschodni powoli nam wyeliminować ropę z Rosji – mówi Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska. – Polska jest w stanie szybko ograniczyć import gazu z Rosji o 50 procent i całkowicie z niego zrezygnować w ciągu roku – dodaje i apeluje o unijne embargo na rosyjskie węglowodory.
4. PIE: Imigranci z Ukrainy mogą złagodzić szok energetyczny w Polsce
Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) szacują, że jednym z czynników, które w największym stopniu będą wpływać na tempo wzrostu gospodarczego w 2022 i 2023 roku, może być zmiana w wolumenie konsumpcji. – Szok energetyczny zmniejszy wydatki polskich gospodarstw domowych, ale osłabienie rekompensować będą wydatki migrantów napływających z Ukrainy – czytamy w analizie.
5. Marszałkowski: Transformacja energetyczna to nie tylko elektrownie, ale również sieci
W debacie o polskiej energetyce przyszłości wiele czasu poświęcamy na to jaką energię wyprodukujemy, z czego i za ile. Często w dyskusjach tych można zapomnieć o ważnym elemencie – w jaki sposób tę energię rozdysponujemy po naszym kraju? Wyzwań przed rozbudową sieci jest wiele, a od ich rozwiązania zależeć będzie powodzenie całego projektu transformacji polskiej elektroenergetyki – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.