AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Enea zapewnia, że na obecnym etapie NABE nie wymaga notyfikacji Komisji

Logo Enei. Fot. BiznesAlert.pl

Logo Enei. Fot. BiznesAlert.pl

Enea przekonuje, że projekt Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nie wymaga póki co notyfikacji w Komisji Europejskiej.

– Przyjęcie przez rząd planu utworzenia NABE potwierdza, że obrany również przez naszą spółkę sposób i kierunek transformacji jest odpowiedni, a koncepcja jest dobrze przygotowana. Liczymy na to, że NABE powstanie w tym roku, a konkretnie do 31 grudnia 2022 roku, abyśmy 2023 rok rozpoczęli w nowej strukturze – powiedział prezes Enei Paweł Szczeszek.

– Mamy swój harmonogram działań zbieżny z działaniami ministerstwa aktywów państwowych – powiedział Szczeszek. – Musimy przeorganizować całą grupę kapitałową. Analizujemy wycenę aktywów wytwórczych, to jeden z kluczowych elementów analizy.

– Reorganizacja spółek ma potrwać do drugiego kwartału a due dilligence do trzeciego kwartału, a wycena to już czwarty kwartał – podsumował Szczeszek.

– Na obecnym etapie nie ma potrzeby notyfikowania NABE a jeśli finalnie Komisja będzie musiała ją wydać, to jesteśmy przekonani, że będzie to decyzja pozytywna – powiedział prezes Enei Paweł Szczeszek.

– NABE nie dotyczy LW Bogdanka – zastrzegł prezes Enei. – To stawiałoby Eneę w innym położeniu, niż pozostałe grupy energetyczne funkcjonujące wówczas bez aktywów węglowych. Jesteśmy spółkami publicznymi i są jasne ścieżki działania w sprawie zbywania akcji – dodał.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X