W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspierania agresji na Ukrainę. Jednym z założeń projektu jest kara pozbawienia wolności za łamanie zakazu importu węgla. Posłowie zaapelowali również o wprowadzenie rekompensat dla firm, które poniosą straty w wyniku nałożonego embarga.
Kara pozbawienia wolności za import węgla z Rosji
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego został przedstawiony na środowym posiedzeniu Sejmu przez wiceministra Macieja Wąsika z ministerstwa spraw wewnętrznych i administracyjnych. Jednym z założeń ustawy jest wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji oraz nałożenie kary na podmioty, które nie zastosują się do sankcji.
– Ustawa przewiduje przepisy karne, które mówią, że osoba która świadomie nie przestrzega sankcji może podlegać karze pozbawienia wolności nie krótszej niż trzy lata – wspomniał Maciej Wąsik.
Tomasz Trela zaproponował wprowadzenie rekompensat dla firm, które zrezygnują z importowania czarnego surowca z Rosji. – Jeśli zakazujemy importu węgla, w tej samej ustawie pokażmy, jaka będzie rekompensata dla firm, które z dnia na dzień stracą swoich pracowników i źródło dochodu. To nie jest wojna polskich przedsiębiorców – powiedział.
Posłanka Urszula Nowogórska wspomniała również o istocie rozwoju odnawialnych źródeł energii i zniesieniu barier blokujących ich rozwój. – Musimy dopuścić do procedowania ustawę, którą przedłożyło PSL, a która odmraża brak możliwości inwestowania w OZE. Musimy zastanowić się co zrobić, żeby zmodernizować linie energetyczne, by szybko przyjąć energię z OZE. Te działania muszą być prowadzone równolegle – powiedziała posłanka z Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska.
Projekt ustawy został skierowany do komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz komisji finansów publicznych.
Dziennik Gazeta Prawna
Decyzja Unii o embargo na surowce Rosji jest odłożona na jutro