AlertEnergetykaOZE

KGHM znalazł partnera do budowy morskich farm wiatrowych

KGHM. Fot. Michał Perzyński

KGHM. Fot. Michał Perzyński

TotalEnergies i KGHM podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu na koncesje budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

TotalEnergies wykorzysta swoją sprawdzoną wiedzę specjalistyczną w zakresie operacji przybrzeżnych, doświadczenie w zarządzaniu projektami na dużą skalę oraz powiązania ze światowymi łańcuchami dostaw. KGHM, jako spółka skarbu państwa i światowy lider w branży wydobywczej, wniesie swoją wiedzę na temat polskiego rynku.

W przypadku uzyskania jednej lub kilku farm wiatrowych, partnerzy zmobilizują najlepsze zasoby, aby zrealizować te projekty zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji. Współpraca ma tym samym pobudzić lokalny przemysł, stworzyć miejsca pracy w Polsce i przyczynić się do dostarczania ekologicznej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.

– Rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku – powiedział Vincent Stoquart, starszy wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies. – Cieszymy się, że możemy współpracować z KGHM w odpowiedzi na polskie przetargi na budowę przybrzeżnej energetyki wiatrowej. Wspólnie zmobilizujemy całą naszą wiedzę, aby sprostać wyzwaniom związanym z tymi projektami i w ten sposób przyczynić się do realizacji celów Polski w zakresie energii odnawialnej.

– W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Mamy już za sobą etap planowania i angażujemy się w konkretne działania. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Współpraca z partnerem francuskim w zakresie projektu przybrzeżnej farmy wiatrowej wydaje się być bardzo obiecująca – dodał.

Rząd uruchomił nowy system licytacji obejmujący 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, reprezentujących oczekiwaną łączną moc ponad 10 GW, w celu wykorzystania dużego potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie wytwarzania energii wiatrowej ze względu na korzystne warunki pogodowe.

KGHM/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X