AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.OZERopa

Niemcy chcą zwiększyć dostawy ropy przez Polskę. Minister Habeck odwiedzi Warszawę

Robert Habeck i Anna Moskwa. Źródło: Ministerstwo klimatu i środowiska

Robert Habeck i Anna Moskwa. Źródło: Ministerstwo klimatu i środowiska

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Robert Habeck odwiedzi Warszawę 26 kwietnia. Wiceminister Patrick Greichen mówi, że wśród tematów padną dostawy ropy, LNG oraz współpraca przy morskich farmach wiatrowych.

– Współpraca energetyczna Polski i Niemiec jest intensyfikowana. Minister Habeck odwiedzi Warszawę by wspierać tę agendę. Jedna sprawa to jak zapewnić dostawy ropy do rafinerii w Niemczech wschodnich z Gdańska. Są już kontrakty i pozostaje do rozstrzygnięcia czy można zwiększyć ich wolumen. Druga sprawa to możliwość dostaw LNG przez Polskę. Polacy chcą porzucić całe dostawy gazu i powstanie wolna przepustowość – powiedział minister Greichen w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.

Widzę, że morska energetyka wiatrowa może być polem głębokiej współpracy Polski i Niemiec, ale także Danii oraz Szwecji, by powstał na Bałtyku hub pozwalający zapewnić energię, a także zielony wodór. Od początku wojny wszelkie wysiłki w tym kierunku zostały podwojone – powiedział Greichen.

Minister Robert Habeck spotka się ze swą odpowiedniczką z Polski, Anną Moskwą, 26 kwietnia w Warszawie. Współpraca polsko-niemiecka może złagodzić oddziaływanie kryzysu energetycznego podsycanego przez atak Rosji na Ukrainę.

Niemcy zaopatrują wschodnie rafinerie Leuna i Schwedt większością ropy rosyjskiej przez Ropociąg Przyjaźń z Rosji. Sprowadzają także ropę saudyjską przez naftoport w Gdańsku i mogliby zwiększyć wolumen. Gdy skończy się kontrakt jamalski Polski z Rosją na dostawy gazu gazociąg Jamał-Europa będzie stał otworem na poczet dostaw LNG czy z Baltic Pipe, także być może do Niemiec.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X