AlertEnergetykaGaz.

Daleko od umowy na LNG pomiędzy Katarem a Niemcami

Wilhelmshaven FSRU. Fot. LTEW

Wilhelmshaven FSRU. Fot. LTEW

Według Reutersa, trwają trudne negocjacje pomiędzy Berlinem a Dohą w sprawie podpisania kontraktu na dostawy katarskiego LNG do Niemiec. Pomiędzy stronami jest jednak sporo rozbieżności, a samo podpisanie umowy nie nastąpi szybko. 

Osią sporu są między innymi zapisy dotyczące powiązania cen LNG z cenami giełdowymi ropy naftowej a także długość trwania kontraktu. Katar oczekuje podpisania umowy długoterminowej, co najmniej 20-letniej. Niemcy, dążące do neutralności klimatycznej po 2040 roku, nie chcą zgodzić się na taką formułę zobowiązania. Katar oczekuje również zapisania w umowie tzw. klauzuli przeznaczenia, uniemożliwiającej sprzedaż gazu przeznaczanego dla Niemiec innym klientom. Taki zapis jest tez niezgodny z prawem unijnym.

Katar chce również powiązania ceny gazu z cenami ropy, podczas gdy Niemcy chcą rozliczać się w oparciu o indeks holenderskiej giełdy TTF.

Trudne rozmowy między Qatar Energy a niemieckimi przedsiębiorstwami energetycznymi podkreślają wyzwania, przed jakimi stoi Unia Europejska w dążeniu do dywersyfikacji z gazu rosyjskiego.

Niemcy zużywają rocznie około 100 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, z czego około 45 procent pochodzi z Rosji. Pozostałe wolumeny sprowadzane są z Norwegii i Holandii.

W połowie maja do Niemiec ma przybyć na rozmowy emir Kataru, szejk Tamim bin Hamad Al Thani, jednak według źródeł Reutersa jest mało prawdopodobne, aby doszło wtedy do podpisania kontraktu na dostawy LNG.

Niemcy chcą uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji w oparciu o budowę czterech pływających terminali LNG. Pierwszy z nich ma się pojawić w 2024 roku.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

J. Perzyński: Rosja musi szukać chętnych na swoje zakrwawione surowce


Powiązane artykuły

Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...
Montaż samochodów Tesli pod Berlinem. Fot. Tesla.

Amerykańska Tesla zdystansowała konkurentów. Koniec bojkotu w Polsce?

W czerwcu zarejestrowano blisko 3800 nowych samochodów osobowych z napędem elektrycznym, a najwięcej Tesli. W sumie w pierwszym półroczu 2025...
Warszawa, 07.07.2025. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podczas konferencji poświęconej premierze marki TEAM POLAND, 7 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. TEAM POLAND to wspólna inicjatywa polskich instytucji rozwoju, stworzona z myślą o wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. (sko) PAP/PAP

Rząd rezygnuje z NABE. Spółki energetyczne reagują

W środę rano Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie ogłosiło rezygnację z realizacji projektu NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), który zakładał wydzielenie...

Udostępnij:

Facebook X X X