AlertEnergetykaGaz.

Ultimatum rublowe dzieli Europę. Komisja ostrzega przed kontami w rublach

Komisja Europejska ostrzega, że otwieranie kont rublowych w Gazprombanku byłoby naruszeniem sankcji wobec Rosji. Niektóre firmy europejskie zgłosiły gotowość do takiego ruchu w odpowiedzi na dekret prezydenta Władimira Putina wymagający nowej formuły płatności.

Nowe wytyczne Komisji, do których dotarł Reuters, potwierdza poprzednie zalecenia, z których wynika, że sankcje unijne nie blokują otwarcia konta w wyznaczonym banku rosyjskim, ale wymagane są płatności w dotychczasowych walutach (euro lub dolar) a nie rublach i uznanie, że płatność została dokonana.

Komisja ostrzega jednak, że otwarcie drugiego konta w rublach oczekiwanego przez Rosjan byłoby naruszeniem sankcji. – To wykracza poza wytyczne, które daliśmy państwom członkowskim w odniesieniu do tego co jest możliwe w tym reżimie – powiedział przedstawiciel Komisji w rozmowie z Reutersem.

Polskie PGNiG i fińskie Gasum odmawiają płatności w nowym mechanizmie. Rosjanie odcięli dostawy do Polski pomimo obowiązywania kontraktu jamalskiego i trwają spekulacje na temat takiego samego ruchu w Finlandii w nadchodzących dniach. Firmy z Włoch i Słowacji zadeklarowały gotowość do płatności w nowym mechanizmie.

Propozycja Rosji z dekretu prezydenckiego nie jest zgodna z kontraktami gazowymi, ale zmusza Gazprom do wprowadzenia nowego mechanizmu płatności polegającego na przyjmowaniu płatności w dotychczasowych walutach przez Gazprombank, który potem zamienia je na ruble na specjalnym koncie klientów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Ultimatum rublowe to tylko pretekst. Rosja chce uderzyć w Polskę


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Satelita MethaneSAT. Fot. MethaneSAT

Ważny satelita zamilkł na orbicie. Awaria, czy sabotaż?

MethaneSAT, zaawansowany satelita do pomiaru emisji metanu, współfinansowany przez fundusz Jeffa Bezosa, niespodziewanie utracił kontakt z Ziemią. Miał pomóc w...

Udostępnij:

Facebook X X X