Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku węglowym w wysokości 3 tysięcy złotych. Poprawki rozszerzają dodatek na inne gospodarstwa domowe, nie tylko te, które ogrzewają dom węglem. Teraz przepisy wrócą do Sejmu.
Senatorowie wykreślili z projektu „wrzutkę” o prawie bankowym. W ustawie gwarantującej Polakom 3 tys. zł dopłat na zakup węgla zawarto przepisy zmieniające prawo bankowe i wzmacniające Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Chodzi o ustawę o dodatku węglowym, którą Sejm przyjął 22 lipca br. Senat w czwartek przegłosował poprawki do przepisów. – Poprawki zmierzają do tego, by 3 tys. zł dodatku należało się nie tylko tym, którzy ogrzewają swój dom węglem, ale także wszystkim innym gospodarstwom domowym – poinformowali przedstawiciele Senatu na Twitterze.
https://twitter.com/PolskiSenat/status/1555111975620845568?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1555111977906831360%7Ctwgr%5Edbc09132228b41f04a5dfe17de1cdad87accd489%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Ftvn24.pl%2Fbiznes%2Fz-kraju%2Fdodatek-weglowy-z-poprawkami-jest-decyzja-senatu-wyniki-glosowania-6056600
Zgodnie z senackimi poprawkami wsparcie otrzymają wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania, także te które opalają olejem opałowym, gazem, gazem LPG, energią elektryczną czy wykorzystują do tego celu fotowoltalikę i pompy cieplne. – W ocenie senatorów objęcie wsparciem finansowym tylko jednej grupy gospodarstw domowych jest niesprawiedliwe, a przygotowane przez Senat zmiany mają zmotywować rząd do szybkich prac nad rozszerzeniem pomocy finansowej przed nadchodzącą jesienią i zimą na większość gospodarstw domowych- – poinformowało Centrum Informacyjne Senatu. Za nowelą ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 98 senatorów, przeciw był jeden senator, jeden wstrzymał się też od głosu.
Senat zdecydował też o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada objęcie zerową stawką podatku VAT – analogicznie do gazu ziemnego – gazu płynnego (LPG), innego niż przeznaczony do napędu silników spalinowych, oleju opałowego i peletu w okresie 1 października – 31 grudnia 2022 roku. Obecnie są one objęte stawką 23-procentową.
Projekt zawiera ponadto przepisy nakładające na sprzedawcę obowiązek zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym sprzedawany jest gaz LPG i olej opałowy, informacji o obniżeniu stawki podatku VAT na te towary, której wzór udostępnić ma – jak wynika z projektu – minister finansów w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie internetowej.
Senat RP/TVN24 BiŚ/Michał Perzyński