Pekin podał, że w odwecie za wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w tym tygodniu na Tajwanie zawieszają dialog z USA w wielu kwestiach między innymi w sprawie walki ze zmianami klimatu klimatu.
Kryzys w stosunkach chińsko-amerykańskich
W czwartek Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w sześciu strefach u wybrzeży Tajwanu, które według nich potrwają do niedzieli. Dodatkowo w reakcji na wizytę spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie Chiny przekazały, że zawieszają dialog ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zmian klimatu. Współpraca w tej sprawie pomiędzy dwoma czołowymi mocarstwami na świecie, i dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych, była nadzieją na powodzenie realizacji postanowień porozumienia paryskiego
Chiny i Stany Zjednoczone razem wytwarzają prawie 40 procent wszystkich emisji CO2 z paliw kopalnych. Ich dyplomaci klimatyczni, John Kerry i Xie Zhenhua, utrzymywali serdeczne stosunki, sięgające czasów paryskiego porozumienia klimatycznego.
Chiny pod naciskiem Kerry’ego zobowiązały się na zeszłorocznym światowym szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow do „pilnej” współpracy z USA w celu ograniczenia szkodliwych dla klimatu emisji, ale Kerry nie był w stanie przekonać ich do znacznego przyspieszenia odejścia Chin od węgla.
ABC News/Michał Perzyński
J. Perzyński: Klimat może sporo zyskać na współpracy USA i Chin