AlertCiepłownictwoWęgiel. energetyka węglowa

PGG będzie produkować więcej ekogroszku

fot. BiznesAlert.pl

Polska Grupa Górnicza (PGG) planuje budowę instalacji do produkcji ekogroszku ,,Karlik 26+” oraz mieszanek energetycznych w Ruchu Ziemowit. Prace projektowe mają się zakończyć do końca 2022 roku, zaś w pierwszej połowie 2024 roku inwestycja ma być skończona i oddana do użytku.

Więcej ekogroszku od PGG

Projekt zakłada wykorzystanie wyłączonej z eksploatacji infrastruktury kopalnianej oraz pozyskanie nowych maszyn i urządzeń do wydajnego funkcjonowania systemu. Dzięki temu pozwoli ograniczyć nakłady inwestycyjne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia. Wybudowane zostaną hale suszenia i paczkowania wraz z placami magazynowymi i miejscem do rozładunku węgla.

– Główne korzyści całego projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku oraz zwiększenie płynności odbioru węgla. Istotnym jest również, że dzięki tej inwestycji uniknie się kosztów związanych z transportem węgla z Ruchu Ziemowit do zakładu w Woli, gdzie aktualnie prowadzi się produkcję Karlika – podkreśla Sławomir Brusik, główny inżynier oraz kierownik działu inwestycji i przygotowania produkcji kopalni Piast-Ziemowit.

Pierwszy etap inwestycji to budowa punktu rozładunku węgla z wagonów wraz z systemem tworzenia mieszkanek energetycznych. Następnym krokiem będzie budowa instalacji do produkcji ekogroszku o uziarnieniu 6-25 mm i wreszcie budowa układu konfekcjonowania paliw kwalifikowanych – czytamy w komunikacie.

Dzięki tej inwestycji produkcja ,,Karlika 26+” wzrośnie do 500 tys. ton rocznie.  Powstanie również możliwość tworzenia mieszanek miałów energetycznych w ilości kilkaset tysięcy ton rocznie.

Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia Piast-Ziemowit, to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W 2020 roku spółka wydobyła ok. 24 mln ton węgla kamiennego i zanotowała ok. 2 mld zł straty netto.

ISBnews/Polska Grupa Górnicza/Wojciech Gryczka

ClientEarth pozywa producentów i dystrybutorów ekogroszku


Powiązane artykuły

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Niemcy już szykują się do storpedowania polskiego Dubaju

Informacje o odkryciu złóż ropy naftowej w Świnoujściu wywołały poruszenie nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Z tym,...

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Udostępnij:

Facebook X X X