AlertEnergetykaGaz.Infrastruktura

Dostawy przez Baltic Pipe zostaną podwojone przed końcem roku

Budowa Baltic Pipe fot. Saipem

Budowa Baltic Pipe fot. Saipem

Gaz-System poinformował o pełnej gotowości Baltic Pipe do komercyjnego uruchomienia. – To powinno umożliwić podwojenie ilości gazu przesłanego do Polski nową trasą w ostatnim kwartale tego roku – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Część infrastruktury Baltic Pipe, budowana w Polsce przez Gaz-System, składająca się z gazociągu podmorskiego na dnie Bałtyku, gazociągu łączącego z krajowym systemem przesyłowym, gazociągu Goleniów-Lwówek oraz trzech tłoczni gazu: Goleniów, Odolanów i Gustorzyn jest już w pełni gotowa do odbioru gazu, który pierwszego października popłynie z szelfu norweskiego przed Danię do Polski.

– Oddanie na czas tak skomplikowanej i wieloelementowej inwestycji to prawdziwe mistrzostwo świata. Również z Danii płyną do nas pozytywne informacje – mimo trwających jeszcze prac, pełna przepustowość gazociągu ma zostać osiągnięta wcześniej, niż pierwotnie zakładano. To powinno umożliwić podwojenie ilości gazu przesłanego do Polski nową trasą w ostatnim kwartale tego roku – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

W sobotę duński operator przesyłowy Energinet poinformował, że odcinek Baltic Pipe biegnący przez Danię może osiągnąć pełne zdolności przepustowe miesiąc wcześniej niż zaplanowano. Pierwotny plan mówił o przesyle na poziomie trzech miliardów metrów sześciennych do końca 2022 roku. Przyspieszenie pozwoli osiągnąć pełną moc wcześniej. Wydobycie i kontrakty w Norwegii mają zapewnić od 6 do 8 mld m sześc. od 2023 roku.

Baltic Pipe zostanie uruchomiony pierwszego października 2022 roku. Składa się on z pięciu elementów, są to połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowana trasa przesyłu gazu przez Danię, tłocznia gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz dodatkowe elementy polskiego systemu przesyłowego.

Polska Agencja Prasowa/wnp.pl/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Baltic Pipe ruszy z nowymi kontraktami pomimo starych sporów


Powiązane artykuły

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...
Reaktor jądrowy Maria. Fot. Mateusz Grochocki/East News. Warszawa, 23.04.2019

Reaktor Maria wciąż czeka na zgodę. Decyzja PAA nie zapadła

Przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu sugerował, że reaktor badawczy Maria może wznowić działalność już na przełomie lipca i sierpnia, Państwowa Agencja Atomistyki...
Nowy szef ministerstwa energii Miłosz Motyka, foto: gov.pl

Miłosz Motyka królem polskiej energetyki. Bez ziemi, pieniędzy i wojska

W Polsce mamy znów ministerstwo energii, które ma zajmować się sprawami wcześniej będącymi w gestii częściowo resortu klimatu i środowiska...

Udostępnij:

Facebook X X X