AlertEnergetykaGaz.

Węgry nie poprą nowych sankcji ekonomicznych wobec Rosji

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

– Węgry nie poprą żadnych sankcji wobec Rosji, które wpłynęłyby na współpracę ekonomiczną z tym państwem – powiedział szef węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych Peter Szijarto w rozmowie ze Sputnikem.

– Podtrzymujemy nasz pogląd, że energetyka jest dla nas czerwoną linią w kontekście karania Rosji. Nie wiemy jeszcze co znajdzie się w nowym projekcie sankcji, jednak mogę z całą stanowczością powiedzieć, że Węgry nie zgodzą się na żadne restrykcje w zakresie współpracy energetycznej, ponieważ jest ona dla nas istotna – powiedział Peter Szijarto.

– Fizycznie nie jest możliwe, aby mój kraj zaprzestał sprowadzania surowców z Rosji. W przypadku ropy, alternatywny ropociąg nie ma wystarczającej przepustowości aby móc zaspokoić nasze zapotrzebowanie, a w przypadku gazu nie ma w ogóle alternatywnej trasy, która by pozwoliła sprowadzać inny gaz niż ten z Rosji – dodał Szijarto.

– Nie pozwolimy cierpieć obywatelom Węgier przez wojnę, za którą nie są oni odpowiedzialni – dodał.

Węgierski minister wskazał, że dzięki dostawom gazu przez Gazprom, Węgry przetrwają zimę bez żadnych zakłóceń, w odróżnieniu od części innych państw UE, które dotychczas bazowały na gazie z Rosji.

Szijarto odniósł się również do potencjalnej zmiany metodyki głosowania nad sankcjami wobec Rosji. – My nie zgadzamy na zmiany sposobu głosowania z jednomyślnego na większościowy. Nasi partnerzy w UE często mówią o poszanowaniu traktatów. Kwestie dyplomacji i spraw zagranicznych należą do tej grupy, która wymaga jednomyślności – zaznaczył.

Węgierski polityk powiedział Sputnikowi, że jego kraj chce przyspieszyć rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks oraz zmodyfikować umowę z Rosatomem tak, aby nie stała się ona obiektem unijnych restrykcji. Szijarto zaapelował również do instytucji unijnych i finansowych aby nie nakładały sankcji na ten projekt ostrzegając jednocześnie, że każdy kto będzie próbował ingerować w budowę nowych bloków jądrowych podważa suwerenność Węgier.

Minister powiedział, że sankcje UE na Rosję są bezcelowe i szkodliwe, gdyż przyczyniają się do wzrostów cen nośników energii, co bezpośrednio przekłada się na poziom inflacji w krajach Europy.

W Komisji Europejskiej trwają konsultacje kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Wśród dotychczasowych sześciu pakietów znalazły się ograniczenia nałożone na import i eksport towarów z i do Rosji, sankcje na sektor finansowy, zamrażanie rosyjskich rezerw, a także wprowadzone embargo na ropę rosyjską, węgiel i złoto.

Warto dodać, że Sputnik to rosyjska rządowa agencja informacyjna, sieć stacji radiowych oraz wielojęzyczna strona internetowa, których właścicielem w całości jest rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo medialne Rossija Siegodnia. Jej zadaniem jest przygotowywanie materiałów propagandowych dla zagranicy.

Sputnik/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Embargo na ropę rosyjską będzie niczym uderzenie jądrowe


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X