AlertBezpieczeństwoWykop

Cztery rosyjskie myśliwce wleciały nad Polskę

Obwód Królewiecki. Fot Wikimedia Commons

Obwód Królewiecki. Fot Wikimedia Commons

Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły dziś przestrzeń powietrzną Polski i Szwecji. Dzięki interwencji włoskich sił powietrznych NATO, bazujących pod Malborkiem, intruzi zostali wypchnięci z powrotem w granice Obwodu Kaliningradzkiego. To nie pierwszy raz, kiedy Rosja narusza polską przestrzeń powietrzną swoimi wojskowymi samolotami.

Cztery rosyjskie myśliwce naruszają przestrzeń powietrzną Polski i Szwecji

Włoskie myśliwce NATO stacjonujące w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku zostały dziś poderwane w związku z naruszeniem polskiej i szwedzkiej przestrzeni powietrznej przez myśliwce z Kaliningradu. Cztery maszyny zostały zmuszone do powrotu w granice rosyjskiego obwodu. Włosi poinformowali o wydarzeniu na Twitterze.

To nie pierwszy przypadek naruszenia polskiej suwerenności granicznej przez Rosjan. W przeszłości parokrotnie dochodziło do demonstracyjnych przelotów. Włoskie lotnictwo zmuszone było do interwencji również 30 września, kiedy to rosyjski samolot niebezpiecznie zbliżył się do Polskiej granicy. Istotny jest fakt, że lotnisko w Czkałowsku w Obwodzie Kaliningradzkim to baza lotnicza dla powietrznego komponentu Floty Bałtyckiej, który w ostatnich latach był nieustannie wzmacniany.

Twitter/Szymon Borowski

Łoskot-Strachota: Kreml mógł uznać, że to ostatni moment by użyć Nord Streamów przeciwko Zachodowi


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...
prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, zdjęcie: www.president.gov.ua

Ukraina i Niemcy chcą wspólnie produkować broń dalekiego zasięgu

Ukraina i Niemcy planują rozpoczęcie wspólnej produkcji uzbrojenia dalekiego zasięgu. Ma to wzmocnić zdolność ukraińskiej armii do uderzeń w cele...

Udostępnij:

Facebook X X X