AlertAtomEnergetyka

Greta Thunberg krytykuje Niemcy za uruchomienie elektrowni węglowych zamiast atomu

Greta Thunberg. Źródło:Flickr

Ja pisze Wiktor Świetlik jedyna nadzieja w Grecie Thunberg. "Niech Greta nawoła wiatr do tego, by wiał. Najlepiej za pomocą nieśmiertelnego: How dare you!" - pisze / Źródło: Flick

Aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg skrytykowała plan zamknięcia przez Berlin pozostałych pracujących elektrowni jądrowych przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji energii z węgla. 

W wywiadzie, który zostanie wyemitowany w środę 12 października, którego zwiastun udostępniła w Internecie prezenterka telewizyjna Sandra Maischberger, szwedzka działaczka powiedziała, że ​​wyłączenie elektrowni jądrowych to „zły pomysł”, jeśli oznaczałoby to powrót do węgla.

Zapytany, czy energia jądrowa byłaby lepsza dla klimatu, Thunberg powiedział – To zależy. Jeśli już działają, myślę, że błędem byłoby ich zamknięcie i przejście na węgiel.

Niemcy planowały zamknięcie pozostałych trzech elektrowni jądrowych pod koniec roku. Z powodu wysokich cen gazu i niedoborów energii wynikających z przestojów francuskich elektrowni jądrowych niemieckie władze skłaniają się do pozostawienia w rezerwie dwóch elektrowni jądrowych do kwietnia 2023 roku.

W obliczu kryzysu, NIemcy zdecydowały się natomiast na uruchomienie elektrowni węglowych, oraz wprowadzenie zachęt finansowych dla operatorów wygaszonych elektrowni węgla brunatnego, które miałyby zostać uruchomione w przypadku dużego kryzysu w zimie.

Komentarz Thunberg podzielił niemiecką opinie publiczną i polityków. Minister finansów Christian Lindner, z FDP, powiedział, że z zadowoleniem przyjął zachętę Thunberg.  – W tej wojnie energetycznej wszystko, co tworzy moc elektryczną, musi być podłączone do sieci. Powody mówią same za siebie – dodał polityk.

Z drugiej strony ta opinia wywołała irytacje w szeregach Zielonych. Była przewodnicząca Zielonych Simone Peter, która obecnie pracuje dla niemieckiej federacji energii odnawialnej, powiedziała, że ​​komentarze Thunberg – nie mają sensu, ponieważ elektrownie jądrowe nie były już użyteczne i wykorzystywały rosyjski uran. – wytłumaczyła.

Niemcy są państwem o silnie antyatomowym społeczeństwie. Sprzeciw wobec atomu pojawił się tam już od momentu planowania i budowy elektrowni jądrowych.

Politico//Mariusz Marszałkowski

Greta Thunberg nie chce atomu i gazu w taksonomii potrzebnych do uniezależnienia od Rosji


Powiązane artykuły

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...
Fabryka engie services, zdjęcie ilustracyjne, foto: goodonepr.prowly.com

Dekarbonizacja: przemysł obniża emisje i koszty

Rosnące zapotrzebowanie na energię w przemyśle i wysokie ceny uprawnień do emisji CO₂ stawiają przed polskimi firmami pilne wyzwania dekarbonizacji....
OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...

Udostępnij:

Facebook X X X