(Trend/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Prezydent Ukrainy poinformował, że Kijów podpisał z jedną z węgierskich spółek umowę na budowę interkonektora gazowego.
– Dzisiaj podpisano pierwszą umowę z węgierską spółką na budowę interkonektora, która wzmacnia nasze bezpieczeństwo energetyczne co oznacza, że nie zajmujemy się nim tylko zimą – powiedział Petro Poroszenko podczas wspólnej konferencji z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską.
Innych szczegółów umowy ukraiński prezydent nie zdradził. Jednoczenie Poroszenko podkreślił, że liczy na wsparcie ze strony Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
Po tym jak w czerwcu zeszłego roku Gazprom ze względu na przewlekłe oraz duże zaległości Naftogazu przeszedł na system rozliczeń oparty na przedpłatach Kijów rozpoczął poszukiwania dotyczących możliwości rozwoju dostaw rewersowych.
W listopadzie 2014 roku zaproponowała Słowacji stworzenie razem z Polską oraz Węgrami hubu gazowego na granicy z Unią Europejską (szerzej na ten temat można przeczytać na BiznesAlert.pl w komentarzu z grudnia ubiegłego roku) z systemami interkonektorów, które pozwolą zgromadzić ponad 30 mld gazu z możliwością zwiększenia wolumenu do 50-55 mld m3.
Jak informowały 17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisano umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewiduje nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.
Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.
W grudniu 2012 roku Naftogaz podpisał umowę kredytową z China Development Bank Corporation o pozyskaniu 3,656 mld dolarów dla realizacji projektów zastąpienia gazu węglem – węglowodorowego paliwa i budowy zakładów gazyfikacji węgla. Później Ukraina otrzymała od chińskiego banku pryncypialne zgodę na otrzymanie 3,6 mld dolarów dla finansowania modernizacji elektrowni cieplnych i rozwijania projektów naftowo-gazowych.
Ukraina posiada już połączenia gazowe z Polską, Węgrami i Słowacją. Jednakże ze względu na niemożliwość wykorzystania pełnej przepustowości rewersu na połączeniu słowackim o największej przepustowości, lobbuje za zwiększeniem ilości i przepustowości połączeń na granicy z pozostałymi krajami. Częściową kontrolę nad jednym z połączeń słowackich posiada rosyjski Gazprom, który nie uznaje prawa Ukrainy do jego wykorzystania.