Polska liczy na to, że Unia przyjmie cenę maksymalną gazu jeszcze w listopadzie

0
21
Budynek Komisji Europejskiej fot. BiznesAlert.pl
Budynek Komisji Europejskiej fot. BiznesAlert.pl

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w rozmowie z dziennikarzami, że ma nadzieję, że cena maksymalna gazu zostanie przyjęta na poziomie unijnym jeszcze w listopadzie. – Byłoby bardzo źle, gdyby ten dokument został przeniesiony na grudzień – powiedziała.

Cena maksymalna gazu w UE

– Inicjatorem ceny maksymalnej gazu w Unii Europejskiej była Polska, Grecja, Belgia i Cypr. Ta koalicja nadal forsuje to rozwiązanie, udało nam się do niego przekonać państw. Ciągle sceptyczne są Niemcy, Holendrzy i Austria mają pewne wahania, niezdecydowane są Węgry, a wszyscy pozostali są za. Pojawiła się decyzja legislacyjna, zbliżona do naszej propozycji, i będzie ona przedmiotem dyskusji na najbliższej Radzie, nie wiemy, czy będzie przedmiotem głosowania. To już trzecia Rada, na której ten dokument powinien być przegłosowany, ponieważ jest on dojrzały i gotowy. Niemcy są sceptyczni i opóźniają ten dokument. Mam nadzieję, że Komisja Europejska się nie ugnie pod tą presją i będziemy mogli przyjąć dokument jeszcze w listopadzie. Mamy większość, nie ma kontrowersji co do zawartości tego dokumentu. Jestem przekonana, że możemy go przyjąć na jednym posiedzeniu, bo byłoby bardzo źle, gdyby ten dokument został przeniesiony na grudzień – powiedziała minister klimatu i środowiska w rozmowie z dziennikarzami.

W drugiej połowie października, po unijnym szczycie poinformowano, że przywódcy 27 krajów porozumieli się w sprawie pakietu, który ma doprowadzić do obniżenia cen energii. Uzgodnienia obejmują tymczasowe limity cen gazu, o co apelowała Polska. Szczegóły mieli dopracować ministrowie. Sprzeciwiają się temu Niemcy. Grupa 15 krajów UE wspierająca postulat jest na tyle liczna, aby rozwiązanie zostało przyjęte.

Jak podaje resort klimatu i środowiska w komunikacie prasowym, atak Rosji na Ukrainę spowodował kryzys energetyczny, który doprowadził do destabilizacji dotychczasowych zasad na rynku paliw gazowych. – Ceny zaczęły osiągać niespotykany do tej pory poziom. Prowadzona przez polski rząd polityka – oparta m.in. na rozbudowywanych połączeniach gazowych oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów – pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym. Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego – czytamy.

– Dlatego po ustawach dotyczących dodatku węglowego, cen ciepła i energii elektrycznej, pracujemy nad rozwiązaniami, które ochronią mieszkańców Polski przed nadmiernym wzrostem cen gazu w 2023 roku – wyjaśniła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa cytowana w informacji prasowej. Jak dodała, projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu ma pojawić się na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Michał Perzyński

AKTUALIZACJA: 22 listopada 2022 r., godz. 17.05; dodano informację prasową MKiŚ

Sojusz Polski i Francji ws. ceny maksymalnej gazu. Niemcy są przeciwko