– Rynek sam nie był w stanie z dnia na dzień przestawić się na import węgla spoza Rosji. System dystrybucji w głąb kraju wymagał działania widzialnej ręki państwa. Nie mogliśmy sobie pozwolić na opóźnioną reakcję rynku przed sezonem grzewczym – mówi wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda w rozmowie z BiznesAlert.pl.
BiznesAlert.pl: Embargo unijne na węgiel z Rosji weszło w życie. Jak Polska zapewnia bezpieczeństwo dostaw?
Karol Rabenda: Od samego początku tego roku, z nasileniem po wybuchu wojny, podjęliśmy działania zmierzające do wyrównania luki po rosyjskim węglu. Sprowadziliśmy do końca lipca 6 mln ton. To był głównie węgiel energetyczny, ale także dla gospodarstw domowych i ciepłownictwa w średnich oraz mniejszych miastach. Po decyzji premiera z lipca zwiększyliśmy import na potrzeby gospodarstw domowych, energetyki i ciepłownictwa. Do listopada sprowadziliśmy już 10 mln ton węgla. Do końca roku będzie to około 14 mln ton. To zabezpiecza polskie zapotrzebowanie.
Dlaczego nie wprowadziliśmy planu premiera w lutym?
Spółki działały od początku roku. Sześć milionów ton dotarło do połowy roku, bez dodatkowych decyzji. Decyzja premiera ułatwiła działanie pod względem zaangażowania środków budżetowych, bo nie było biznesowych przesłanek do kupowania węgla na zapas w wakacje. My znaliśmy sytuację na rynku światowym i lokalnym. Wiedzieliśmy, że podmioty prywatne, które zaopatrywały w węgiel odbiorców indywidualnych w dużej mierze polegały na paliwie z kierunku rosyjskiego. Rynek sam nie był w stanie z dnia na dzień przestawić się na import węgla spoza Rosji. System dystrybucji w głąb kraju wymagał działania widzialnej ręki państwa i ta ręka zadziałała w odpowiednim momencie. Nie mogliśmy sobie pozwolić na opóźnioną reakcję rynku przed sezonem grzewczym.
Przed sezonem grzewczym można było usłyszeć, że zabraknie węgla, a teraz słychać, że może być go za dużo. Co mówią dane?
To retoryka opozycji. Najpierw straszenie ludzi, że węgla nie będzie, teraz, że jest go za dużo. Przypomnę, że po drodze słyszeliśmy, że węgiel się nie pali. No więc węgiel jest i się pali, a ostateczny bilans będzie oczywiści widoczny po sezonie grzewczym. Nie wiemy jakie będą temperatury, ile węgla będzie potrzeba do ogrzewania systemowego, jaka będzie podaż energetyki odnawialnej. Podjęliśmy działania wyprzedzające po to, by nie było problemów w tych trudnych realiach wojny oraz agresji gospodarczej Władimira Putina. Mamy węgiel, więc energii i ciepła nie zabraknie ani w polskich elektrowniach, ani w domach Polaków.
Czy potrzebujemy programów oszczędzania węgla?
Kryzys to dobra zachęta do oszczędzania w ogóle. Nie jesteśmy jednak zmuszeni oszczędzać w obawie przed niedoborami. Zapewniliśmy bezpieczeństwo dostaw. Wprowadziliśmy regułę zakupów węgla dystrybuowanego przez rząd do 1500 kg przed Nowym Rokiem i drugie tyle w Nowym Roku. Uelastyczniamy ten przepis. Nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych regulacji, ale im mniej zużyjemy węgla, tym większą przykrość zrobimy Władimirowi Putinowi.
Czy są wskazówki rządu, aby elektrownie zużywały mniej węgla?
Nie ma takich wskazówek. Działamy w reżimie wyznaczanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Prace remontowe i przestoje są planowane. Nie jest to problem systemowy. Ale staramy się oczywiście racjonalnie podchodzić do zużycia węgla, do tego, ile ma kosztować energia, jakie powinny być zapasy. Chcemy zarządzać węglem gospodarnie.
Poziom zapasów węgla w elektrowniach i ciepłowniach ma wzrosnąć o średnio 40 procent. Po co?
To zmiana obliczona na poprawę bezpieczeństwa energetycznego. To z tego powodu poziom określony rozporządzeniem zostanie podwyższony. Na dzisiaj tylko w jednej elektrowni nie mamy zapasów, jakie wyznaczają zaostrzone normy, ale jest to stan przejściowy i zostanie uzupełniony. Węgiel na ten sezon jest, ale myślimy już o następnym. Jeszcze raz podkreślę – wyższy poziom zapasów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. Żyjemy w czasach, w których musimy być przygotowani na różne ewentualności takie jak choćby możliwe zakłócenia w dostawach. W przyszłym roku na pewno będzie łatwiej budować zapasy w elektrowniach i elektrociepłowniach, również tych z mniejszymi możliwościami logistycznymi.
Import węgla do Polski odbywał się także z pośrednictwem portów w innych krajach. Czy będziemy ich potrzebować?
Rekordowe wolumeny węgla sprowadzanego do Polski wymagały wykorzystania prawie do maksimum możliwości w polskich portach. Dlatego wspomagaliśmy się portami w innych krajach. Dziś wszystkie kraje z dostępem do morza konkurują o dostęp do slotów przeładunkowych. W przyszłym sezonie ta presja może być mniejsza, między innymi przez więcej czasu na działanie, także w Czechach czy Austrii, czyli krajach bez dostępu do morza. Jesteśmy już mocno wytrenowani. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie damy radę tylko w oparciu o moce portów polskich. Pozostałe kierunki są pomocne, ale one także mają wąskie gardła. To dodatkowe koszty i czas.
Jak ma przetrwać prywatny rynek węgla w Polsce po porzuceniu surowca rosyjskiego?
To będzie decyzja biznesowa tych podmiotów. Pytanie czy będą się w stanie sprawnie przestawić na import spoza Rosji. Wojna w Ukrainie może jeszcze długo potrwać. Sankcje na węgiel rosyjski mogą z nami zostać na dłużej. Stabilizacja cen, nawet na wyższym poziomie niż przed wojną, powinna dać taką możliwość. Jeżeli tak nie będzie, to podmioty pod kontrolą MAP zapewnią dostawy węgla Polakom także w przyszłym sezonie grzewczym. Węgiel sprowadzany z Rosji przez podmioty prywatne był tańszy, ale nie był jedyną opcją. Był popularny przez relacje biznesowe budowane latami. Musieliśmy zastąpić ten system w ciągu kilku miesięcy.
Czy wydobycie krajowe jest alternatywą?
Jeśli policzymy wydobycie węgla w polskich kopalniach na potrzeby gospodarstw domowych w wysokości 3 mln ton z perspektywą zwiększenia do być może 4 mln ton, to nawet przy większej efektywności zostaje prawie drugie tyle do sprowadzenia z rynku zewnętrznego. Tyle, że już nie z kierunku rosyjskiego. Nawet zwiększone własne wydobycie nie rozwiąże problemu w stopniu wystarczającym. Do rozstrzygnięcia pozostaje czy po obecnym kryzysie tendencja odchodzenia od węgla w gospodarstwach domowych przyspieszy, czy może jednak zwolni. Na to pytanie dziś nie znamy odpowiedzi. Wydaje się, że odbiorcy będą jeszcze szybciej odchodzić od węgla. Z czasem zapotrzebowanie na węgiel może zatem spadać. Jedno jest pewne – węgiel na pewno długo jeszcze będzie podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego. Widać też, jak trafne decyzje podjęliśmy, nie dając się ponieść mrzonkom, że od węgla najlepiej odchodzić niemal z dnia na dzień. Ale na ile mocno w górnictwo będziemy inwestować, to się dopiero okaże.
Rozmawiał Wojciech Jakóbik
MAP przedstawia proces dystrybucji węgla przez samorządy (INFOGRAFIKA)