MAP przedstawia proces dystrybucji węgla przez samorządy (INFOGRAFIKA)

28 października 2022, 15:30 Alert

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, jak ma wyglądać dystrybuowanie węgla przez samorządy. O tym, ile zapłaci gmina a ile odbiorca można dowiedzieć się z przygotowanego przez resort zestawu informacyjnego.

Łopata i węgiel. Fot. Freepik.
Łopata i węgiel. Fot. Freepik.

MAP wyjaśnia nowe zasady dystrybucji węgla

Resort aktywów państwowych przygotował pakiet informacyjny o dystrybucji węgla przez samorządy, znajdują się tam to, co warto wiedzieć , żeby zrozumieć organizację i procedury dodatku węglowego.

W załączonej prezentacji, MAP opisało kiedy można kupić węgiel. Dla osób, które kwalifikują się do dodatku, jest to do końca 2022 roku i ponownie od stycznia do końca kwietnia 2023 roku. Ministerstwo przewiduje dwie partie po 1,5 tony.

Ministerstwo Aktywów Państwowych; prezentacja o dodatku węglowym. Fot. MAP.

Koszt zakupu węgla przez samorządy to 1500 tysiąca, a odbiorca indywidualny może nabyć surowiec za 500 złotych więcej. Jest trzech dystrybutorów: Polska Grupa Górnicza, Polska Grupa Energetyczna Paliwa oraz Węglokoks. Wybór sposobu dystrybucji do gospodarstw domowych jest po stronie Gminy, która na swój koszt może angażować podwykonawców.

Ministerstwo Aktywów Państwowych; prezentacja o dodatku węglowym. Fot. MAP.

Rząd zapewnia, że węgiel pochodzi od sprawdzonych dostawców. Według resortu, nie ma możliwości, żeby były problemy z jego spaleniem.

Prezentację oraz instrukcję działania, udostępniono na oficjalnej stronie rządowej.

Ministerstwo Aktywów Państwowych/Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska 

Jędroszkowiak: Atom to nie jest źródło, w które powinniśmy masowo inwestować (ROZMOWA)