Sejm RP uznał Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru w uchwale z 14 grudnia. Izba niższa polskiego parlamentu domaga się także nowych sankcji wobec Rosjan za inwazję na Ukrainie.
Izba stwierdza w dokumencie, że Rosja „systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań”, „dokonuje aneksji terytoriów innych państw, napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw” oraz „podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki”.
Jak napisał w uchwale Sejm, Rosja jest „bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi” a także za „katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku, w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojska polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu”.
– Trwa bestialska i bezprawna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rosyjskie wojsko na całym terytorium najechanego kraju prowadzi ataki, w których zginęły tysiące ludzi, w tym wiele dzieci. Federacja Rosyjska oraz podległe jej struktury i formacje zbrojne dopuszczają się aktów terroru wymierzonych w infrastrukturę cywilną, dokonują zbiorowych egzekucji oraz dopuszczają się uprowadzeń, przemocy seksualnej i tortur, odrywania dzieci od rodzin celem poddania ich rusyfikacji, masowych deportacji ludności, przymusowego poboru obywateli Ukrainy do rosyjskich sił zbrojnych oraz rabunku mienia. Rosja nagminnie łamie konwencję genewską o traktowaniu jeńców wojennych – napisali posłowie.
Sejm stwierdził także, że Federacja Rosyjska dopuściła się aktu piractwa międzynarodowego „zbrojnie blokując ukraińskie porty i paraliżując komunikację morską na wiodących do nich szlakach bez wypowiedzenia wojny”. – Paląc i grabiąc ukraińskie ziemie i przez długi czas uniemożliwiając Ukrainie eksport płodów rolnych, sprowadziła widmo głodu na wiele państw Afryki i Azji – podkreśliła Izba.
W dokumencie można przeczytać, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie stanowi „rażące naruszenie” wynikającego z Karty Narodów Zjednoczonych zakazu użycia siły, jest też „pogwałceniem suwerenności, niezależności politycznej i integralności terytorialnej Ukrainy”. Izba poparła niepodległą i suwerenną Ukrainę w jej międzynarodowo uznanych granicach, pozytywnie oceniła uchwałę Senatu o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny oraz rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm. Posłowie wezwali też Komisję Europejską, pozostałe instytucje UE oraz wszystkie państwa członkowskie ONZ do zajęcia takiego samego stanowiska i podjęcia kroków koniecznych w celu powstrzymania rosyjskiej agresji i ukarania agresora. – Federacja Rosyjska powinna być izolowana na arenie międzynarodowej – podkreślił Sejm.
Posłowie wezwali Radę Ministrów do kontynuowania i poszerzania działań mających na celu nakładanie na Rosję i osoby wspierające reżim Putina kolejnych pakietów sankcji, a także dalsze wspieranie Ukrainy w walce z agresorem. Sejm wezwał też wspólnotę międzynarodową do opracowania mechanizmu wypłaty reparacji wojennych Ukrainie oraz odszkodowań państwom, organizacjom i osobom fizycznym, które poniosły straty w związku z wojną.
– Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru – napisano w uchwale.
Inwazja Rosji na Ukrainie ruszyła w lutym 2022 roku, kiedy wojna wywołana nielegalną aneksją Krymu przez Rosjan weszła w nowy etap. Rosjanie nie zdołali opanować Ukrainy, a obecnie trwa jej kontrofensywa na wschodzie i południu kraju. Rosja reaguje atakami na cele cywilne, w tym na infrastrukturę energetyczną, pozbawiając Ukraińców dostępu do wody, energii i ciepła. Zachód odpowiada wsparciem wojskowym Ukrainy oraz kolejnymi pakietami sankcji, jak ostatnie embargo na dostawy morskie w Unii Europejskiej oraz cena maksymalna dostaw ropy z Rosji.
Sejm/Wojciech Jakóbik
Legucka: Uznanie Rosji za sponsora terroryzmu to ważny sygnał polityczny