EnergetykaEnergia elektryczna

Tauron: Gospodarstwa domowe skorzystają na zamrożeniu ceny prądu w 2023 roku

fot. Pixabay

Tauron podaje, że większość jego klientów zaoszczędzi w przyszłym roku około 2 tys. złotych dzięki ochronie Tarczy Solidarnościowej. Wyliczenia te dotyczą przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającego do 2000 kWh prądu.

– Ochronne działanie Tarczy Solidarnościowej przynosi realne oszczędności dla gospodarstw domowych. Wnioski taryfowe wszystkich firm energetycznych odzwierciedlają rynkowe ceny energii, których wzrost jest konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz wojny hybrydowej prowadzonej przez Kreml w Europie. Sytuację tę uwzględnia w swoich decyzjach prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Dzięki rządowym mechanizmom osłonowym w postaci Tarczy Solidarnościowej, gospodarstwa domowe w przyszłym roku będą korzystały z zamrożonej ceny prądu, a po przekroczeniu określonych limitów, również z ograniczonej ustawowo ceny energii elektrycznej – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Tauron zaznacza, że dzięki ochronie Tarczy Solidarnościowej przeciętne gospodarstwo domowe zużywające rocznie do 2000 kWh zaoszczędzi średnio około 2 tys. zł rocznie. Zdaniem ekspertów firmy, zyskają także gospodarstwa domowe, które po złożeniu oświadczenia otrzymały podwyższone limity.

– Gospodarstwo domowe, w którym mieszka osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, które zużyje do 2600 kWh zaoszczędzi średnio około 2,6 tys. zł, a gospodarstwa posiadające Kartę Dużej Rodziny i rolnicy zużywający do 3000 KWh zaoszczędzą średnio około 3 tys. złotych. Aby skorzystać z podwyższonych limitów należy złożyć oświadczenie do 30 czerwca 2023 roku. Dla gospodarstw, które nie zmieszczą się w ustawowych progach, przewidziano dodatkową pomoc. W każdym przypadku po przekroczeniu przez gospodarstwo domowe limitu zastosowana zostanie automatycznie ograniczona ustawowo cena dla nadwyżki prądu, która nie będzie wyższa niż 693 zł/MWh netto – czytamy w komunikacie Taurona.

Na rachunek składają się opłaty za zużytą energię elektryczną oraz opłaty dystrybucyjne. W przypadku tych drugich, spółka dystrybucyjna z przychodów z taryfy pokrywa koszty rozwoju i utrzymania sieci energetycznej, służącej do dostarczania energii do 5,7 mln swoich klientów.

Tauron/Jędrzej Stachura

Zima i ataki rosyjskie uderzają w energetykę Ukrainy


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X