AlertEnergetykaOZEŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Nowe centrum badawcze PGE pozwoli wykorzystywać produkty po spalaniu węgla i zużyte instalacje OZE

Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Fot. PGE

Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Fot. PGE

Polska Grupa Energetyczna otworzyła Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie, które ma na celu opracowywanie i wdrażanie rozwiązań, które pomogą optymalnie wykorzystać odpady poprzemysłowych z energetyki i odzyskiwać cenne surowce z wyeksploatowanych instalacji OZE. Jak podaje spółka, Centrum da miejsca pracy wykwalifikowanej kadrze i przyczyni się do transformacji energetycznej regionu.

Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Ideą gospodarki obiegu zamkniętego jest ekonomiczne wykorzystanie produktów ubocznych, które powstają w zakładach przemysłowych. Należąca do PGE Elektrownia Bełchatów to jedna z największych jednostek opalanych węglem brunatnym w Europie, w związku z czym powstają tu żwiry, popioły, żużle, gips z odsiarczania spalin – w ciągu roku jest to około 20 mln ton w skali kraju. Celem nowo otwartego Centrum jest to, by produkty te nie marnowały się, nie zanieczyszczały terenu i powietrza, lecz jako pełnowartościowe surowce i produkty były zawracane do ponownego gospodarczego wykorzystania.

Będzie to miało niebagatelne znaczenie biznesowe, ponieważ już teraz w PGE powstaje 200 produktów, które są efektem ponownego wykorzystania surowców powstałych przy spalaniu węgla. Przykłady takich produktów można mnożyć – wymienić warto przede wszystkim kruszywa, które są często stosowane przy budowach autostrad, chodników, parkingów, płyt postojowych, a nawet pasów lotniczych. Z popiołu lotnego natomiast powstają produkty wykorzystywane na dużą skalę do cementu i betonu, co pozwoli zaoszczędzić dużo emisji CO2. Wyroby powstające w ramach GOZ znajdują zastosowanie na budowach hal magazynowych, nasypów kolejowych oraz przy budowie przesłon przeciwfiltracyjnych na wałach przeciwpowodziowych. Do tego dochodzi gips syntetyczny, Powstają z niego materiały budowlane – na przykład płyty kartonowo-gipsowe. Może być wykorzystywany dla potrzeb przemysłu cementowego, do produkcji mas szpachlowych i tynkarskich oraz klejów gipsowych. Co ciekawe, gips z elektrowni chętnie stosowany jest jako bezpieczny nawóz (siarczan wapnia) stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie, który poprawia strukturę gleby i zwiększa plony.

Stworzenie takiego ośrodka nie było dla PGE przypadkowe – koncern chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, czego nie da się zrobić, nie wdrażając założeń gospodarki obiegu zamkniętego. Zadania Centrum są zaplanowane na dalszy ciąg transformacji energetycznej, ponieważ w pierwszej kolejności będzie nadawać drugie życie produktom powstającym w wyniku spalania węgla, ale z biegiem lat będzie zajmować się zagospodarowaniem zużytych paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych.

– Centrum GOZ to kolejny realizowany przez nas element transformacji regionu bełchatowskiego. W zeszłym roku otworzyliśmy Centrum Rozwoju Kompetencji, które jest wsparciem dla pracowników sektora węglowego w nabyciu nowych kompetencji. Dzięki powstałemu Centrum GOZ stworzymy nowe miejsca pracy i kolejne możliwości rozwoju dla naszych pracowników. Jestem przekonany, że unikalny na skalę krajową ośrodek, przyciągnie do Bełchatowa wielu specjalistów, i odegra istotną rolę w jego rozwoju. Rola Gospodarki Obiegu Zamkniętego stale rośnie. W Grupie PGE powołaliśmy specjalny segment realizujący zadania z zakresu zamykania obiegu surowców a Centrum GOZ wpisuje się w założenia naszej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Za realizację zadań związanych z wdrażaniem i komercjalizacją efektów gospodarki cyrkularnej w PGE jest odpowiedzialny Segment GOZ, którego liderem jest spółka PGE Ekoserwis, posiadająca kilkudziesięcioletnie doświadczenie w zagospodarowywaniu ubocznych produktów spalania z energetyki w różnych kierunkach gospodarczych. – Uruchamiając Centrum GOZ jako specjalistyczny ośrodek badawczy, stawiamy na zwiększenie potencjału innowacyjnego i wdrożeniowego dla procesów odzysku surowców. Dobór odpowiednich technologii, z jednoczesną troską o przyrodę i klimat oraz efektywność biznesowa to wyzwania dla specjalistów z wielu obszarów, które integruje nasze centrum badawcze. Mając na uwadze wyzwania wynikające z transformacji energetyki, planujemy również kolejne etapy rozwoju naszych zasobów, w tym specjalistycznego zaplecza laboratoryjnego. Chcemy również postawić na współpracę ze światem nauki, aby w synergii pochylać się na przedsięwzięciami naukowo-badawczymi, w celu wypracowywania nowatorskich i komercyjnych rozwiązań. Naszym zadaniem jest osiągnięcie realnych efektów biznesowych wynikających z wdrożonych projektów – podkreślił Lech Sekyra, prezes PGE Ekoserwis.

Polska Grupa Energetyczna/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X