AlertEnergetykaGaz.

Gazu do Baltic Pipe nie zabraknie. Norwegia zwiększa wydobycie błękitnego paliwa

Norweska ekspedycja na Svalbardzie. Fot. Nordic Visitor

Norweska ekspedycja na Svalbardzie. Fot. Nordic Visitor

Wydobycie gazu w Norwegii w 2022 roku wyniosło 122 mld m sześc., co oznacza wartość wyższą o 9 mld m sześc. niż w 2021 roku. Wysoki poziom wydobycia gazu ma się utrzymać w następnych pięciu latach – prognozuje Norweski Dyrektoriat ds. ropy naftowej. To dobra informacja dla Polski. 

Wysoki poziom wydobycia można tłumaczyć m.in. dużą liczbą eksploatowanych pól morskich. W grudniu uruchomiono drugą fazę projektu Johan Sverdrup na Morzu Północnym, a w sierpniu rozpoczęto wydobycie na złożu Nova (dawniej Skarfjell). Ponadto stare złoża pracują dłużej i produkują więcej niż wcześniej przewidywano – informuje dyrektoriat.

Norweskie inwestycje w złoża w 2022 roku wyniosły ponad 300 mld koron tj. 30 mld dolarów. W 2022 roku wykonano 33 odwierty poszukiwawcze, co pozwoliło na zlokalizowanie 11 nowych złóż węglowodorów.

Dzięki zwiększonemu wydobyciu, a także ograniczeniu dostaw gazu przez Rosję, Norwegia stała się najważniejszym dostawcą błękitnego paliwa do Europy, a Equinor największą firmą z zakresu dostaw gazu detronizując rosyjski Gazprom. Głównym klientem eksportowym gazu z Norwegii są Niemcy, jednak coraz większe znaczenie będzie odgrywać również Polska.

Wydobycie ropy naftowej ma w 2023 roku wzrosnąć do 2,02 mln baryłek dziennie w stosunku do 1,89 mln baryłek dziennie w 2022 roku.

Na szelfie norweskim aktywnie działają podmioty z Polski. Przed fuzją w Norwegii swoje wydobycie prowadził zarówno Lotos, jak i PGNiG. Po fuzji z Orlenem aktywa tę przejął PKN Orlen. Wydobyty gaz od początku października trafia poprzez gazociąg Baltic Pipe do Polski.

WorldGas/Reuters/NaturalGas/Mariusz Marszałkowski

Niemcy chcą budować wodorociąg do Norwegii

 

 


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X