(Kommiersant/Piotr Stępiński)
Prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret, w którym zatwierdził decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNO) z 6 maja o nowej wersji ,,Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy”.
Dokument ten wskazuje główne zagrożenia:
- Rosyjską agresję, której celem jest wyniszczenie ukraińskiej gospodarki oraz zniweczenie stabilności społeczno-politycznej w celu zniszczenia państwa ukraińskiego oraz przejęcia jego terytorium,
- Nieefektywność systemu bezpieczeństwa narodowego oraz obrony, korupcję oraz defekty w systemie administracji publicznej, kryzys ekonomiczny, zależność energetyczna, wojna informacyjna oraz cybernetyczna a także problemy związane z ekologią.
Strategia wskazuje na konieczność:
- przywrócenia integralności terytorialnej w ramach międzynarodowo uznanych granicach Ukrainy
- stworzenia efektywnego systemu bezpieczeństwa oraz obrony a także zwiększenia poziomu obronności państwa, w tym poprzez pogłębienie współpracy wojskowo-przemysłowej oraz wojskowo-technicznej z państwami członkowskimi NATO oraz Unii Europejskiej
- zapewnienia integracji Ukrainy z Unią Europejską oraz stworzenia warunków dla wstąpienia do NATO.
W dokumencie stwierdzono, że umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską (prace nad nią mają zostać zakończone do końca przyszłego roku – przyp. red) definiuje ,,strategiczne wytyczne” dla przeprowadzenia systemowych reform politycznych oraz ekonomiczno-społecznych a współpraca z NATO przyczyni się do umocnienia na Ukrainie ,,demokratycznych wartości, formowania stabilnego środowiska bezpieczeństwa, które stanowi ważny instrument do wspierania reform, szczególnie w sektorze bezpieczeństwa i obrony a także dla zapewnienia wspólnego przeciwdziałania współczesnym wyzwaniom oraz zagrożeniom”.
Ponadto Strategia przewiduje reformę oraz rozwój agencji wywiadu i kontrwywiadu oraz sądownictwa, reformę systemu administracji państwowej oraz ,,stworzenia nowej jakości” polityki antykorupcyjnej. Dokument określa daty, w których RBNU powinna przedstawić konkretne wnioski dotyczące wspomnianych zagadnień. Dodatkowo w Strategii podkreśla się, że coroczne wydatki na bezpieczeństwo oraz obronność wynosić co najmniej 5 procent PKB Ukrainy.
Przewodniczący komitetu ds. spraw międzynarodowych Rady Federacji Rosyjskiej Konstantin Kosaczew na swoim profilu na Facebooku napisał, że główne cele nowej, ukraińskiej strategii są ,,przewidywalne”.
– Integracja z Unią Europejską oraz NATO. W tym celu właśnie wszystko było prowadzone, w tym celu Ukraina poświęciła wiele tysięcy swoich obywateli – napisał Kosaczew.
Przypomniał również, że między innymi Strategia polega na osiągnięciu pełnej niezależności od Rosji w kwestiach produkcji uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego.
Kosaczew w swoim wpisie zastanawia się nad tym ,,jak będzie wyglądała ta sama niezależność w przemyśle obronnym po przejściu na standardy NATO? – będzie to bardzo istotna kwestia. NATO będzie dzieliło się swoimi rynkami?”.
Jak zauważa rosyjski polityk w dokumencie istnieje zapis o zbliżeniu z Sojuszem Północnoatlantyckim co przyczyni się do stworzenia na Ukrainie ,,stabilnego środowiska bezpieczeństwa”.
– No cóż, przynajmniej teraz wiemy jak nazywa się wszystko to co działo się u sąsiada w ciągu ostatniego półtora roku – napisał Kosaczew.
Tymczasem na wczorajszym spotkaniu w Kijowie wspólnej grupy roboczej Ukraina-NATO zastępca Sekretarza Generalnego Sojuszu Trasivolusa Stamatopulosa zapewnił, że NATO będzie pomagało Ukrainie w przeprowadzeniu reformy armii pomimo prowadzonych walk w Donbasie. Z kolei sekretarz RBNO Oleksandr Turczynow podkreślił, że polityka współpracy z NATO ma dla Kijowa szczególne znaczenie.
– Dzisiaj Rosja swoimi działaniami faktycznie zniszczyła system bezpieczeństwa zbiorowego w Europie. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla naszego państwa. Wszystkie próby uspokojenia agresora są skazane na niepowodzenie i są nieskuteczne – powiedział Turczynow.