AlertEnergetykaGaz.Ropa

Polska rozmawia o dostawach gazu i ropy na Ukrainę, Węgry, Słowację oraz do Czech

Premier RP Mateusz Morawiecki otworzył konferencję E23: PL for UA – partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości. Polska chce rozwijać dostawy gazu i ropy spoza Rosji na Ukrainę, Węgry, Słowację oraz do Czech.

– Mamy dzisiaj zaawansowany projekt posadowienia pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej wraz ze wszystkimi gazociągami potrzebnymi do rozprowadzenia tego gazu po Polsce, a być może i do innych krajów w Europie Środkowej – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.
– Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach o gazociągu Stork II do Republiki Czeskiej – wymienił Morawiecki. Mówił także o rozbudowie naftoportu w Gdańsku. – Z tej infrastruktury będą mogli korzystać nasi partnerzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, a także Węgier. Już teraz rozbudowujemy krajową sieć przesyłową ropy i gazu, ale planujemy z Czechami budowę Stork II.

– Możemy uniezależnić cały region od ruskiego miru. To dlatego Polska buduje aktywnie nowy ład energetyczny w Europie. Nasze więzi na południu i północy nigdy nie były tak mocne. Łączy nas nie tylko interes, ale dobra energia i umiłowanie wolności. Po wygranej Ukrainy na wojnie otworzą się przed naszym regionem nowe perspektywy – powiedział Morawiecki. – Jesteśmy już dzisiaj zapraszani do wspólnych projektów wydobywczych i poszukiwawczych na Ukrainie. Takie projekty są możliwe. Rozmowy dotyczą także poszukiwania gazu na Ukrainie zachodniej.
– Wkrótce podpisujemy umowę o dostawie technologii do pierwszej elektrowni jądrowej z Westinghouse. To pokazuje kompatybilność polityki energetycznej z Ukrainą oraz spójność planów współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które jako jedyne okazały się realnym gwarantem bezpieczeństwa w naszym regionie – powiedział Morawiecki w odniesieniu do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz zaangażowania Amerykanów na Ukrainie.

– Nasz plan to stanie się hubem gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Morawiecki. – Być może taki plan miała RFN w oparciu o gaz z Rosji. On runął jak domek z kart. My mamy ten plan w oparciu o gazociągi oraz plany budowy nowoczesnej energetyki jądrowej w przyszłości. Ten plan może sprawić, że będziemy razem dawcą bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

– Chcemy umożliwić transport do krajów regionu, aby uniezależnić je od dostaw gazu z Rosji – powiedział pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.

Wojciech Jakóbik

Powrót Gazociągu Polska-Ukraina w rozmowach na Stadionie Narodowym


Powiązane artykuły

Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Raport OPEC: Świat będzie zużywał coraz więcej ropy

W raporcie z 2025 roku na temat perspektyw globalnego popytu na ropę, Organizacja Krajów Eksplorujących Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X