Powrót Gazociągu Polska-Ukraina w rozmowach na Stadionie Narodowym

15 marca 2023, 10:00 Alert

15 marca na Stadionie Narodowym w Warszawie ruszyła konferencja o partnerstwie polsko-ukraińskim w energetyce E23: PL FOR UA. Trwają rozmowy o współpracy operatorów gazociągów przesyłowych Gaz-System i GTSOU. W grę wchodzi powrót projektu Gazociągu Polska-Ukraina.

Stadion Narodowy. Fot. PGE
Stadion Narodowy. Fot. PGE

Gaz-System i GTSOU omówiły w Warszawie współpracę z użyciem gazociągów obu państw. Podczas konferencji pod patronatem premiera RP i zorganizowanej przez Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PERN oraz Polskie Elektrownie Jądrowe miało dojść do wzmocnienia tej współpracy obu operatorów.

BiznesAlert.pl ustalił, że możliwe jest wznowienie projektu Gazociągu Polska-Ukraina, czyli nowego połączenia gazowego polsko-ukraińskiego o potencjalnej przepustowości do 9 mld m sześc. rocznie, które czeka na rozstrzygnięcia po stronie ukraińskiej. Inwazja Rosji na Ukrainie sprawiła, że może zostać wykorzystany do dodatkowego zwiększenia dostaw gazu przez Polskę nad Dniepr, na przykład z istniejącego terminalu w Świnoujściu lub planowanego FSRU w Zatoce Gdańskiej.

Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?