AlertEnergetykaGaz.

Orlen notuje ponad dwukrotny wzrost wydobycia gazu ze złóż norweskich w 2022 roku

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Orlen zwiększył wydobycie do poziomu 7,7 mld m sześc. gazu ze złóż krajowych i zagranicznych. Wynik odpowiada mniej więcej 1/3 zapotrzebowania Polski na ten surowiec w 2022 roku.


Według danych ministerstwa klimatu i środowiska zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2022 roku ukształtowało się na poziomie 16,62 mld m sześc. Oznacza to, że łączny wolumen produkcji gazu przez spółki wchodzące w skład Grupy Orlen mógłby pokryć aż 45 procent krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Największy wkład w osiągnięty wynik wniosły spółki PGNiG, które do Grupy Orlen dołączyły w listopadzie 2022 roku. Ich łączna produkcja wyniosła w ubiegłym roku 6,87 mld m sześc. i była większa o ok. 30 procent w stosunku do roku 2021, kiedy osiągnęła poziom 5,25 mld m sześc.

Taki wzrost jest zawdzięczany przede wszystkim złożom znajdujących się na szelfie norweskich, do których PGNiG regularnie kupował koncesje umożliwiające eksploatację.

Produkcja gazu norweskiego wyniosła w samym 2022 roku 3,15 mld m sześc. To wzrost o 100 procent względem 2021 roku, w którym wydobycie było na poziomie 1,42 mld m sześc.

Norweski szelf kontynentalny jawi się jako kluczowy element w celu zwiększenia wydobywanego przez polskiego giganta błękitnego paliwa. Obecnie polski koncern jest w posiadaniu 98 koncesji prowadząc wydobycie na 17 złożach. W ciągu najbliższych 3 lat jest prognozowany dalszy wzrost wydobycia gazu w Norwegii, do poziomu ok. 4 mld m sześc. rocznie, a w perspektywie 2030 roku – nawet do ok. 6 mld m sześc. rocznie.

Kolejnym kluczowym elementem wydobycia gazu na szelfie norweskim jest gazociąg Baltic Pipe. To on jest główną infrastrukturą przesyłową dla gazu z Norwegii. Połowa przesyłanego gazu którego ilość szacuje się na 6,5 mld m sześc. ma stanowić wydobycie własne.

Wracając na polskie poletko. Wydobycie krajowe w 2022 roku wyniosło 3,43 mld m sześc. co powoduje nie wielki spadek względem roku 2021 i wyniku 3,51 mld m sześc. Jednakże proces wydobywania jest spowalniany poprzez przeprowadzane przez PGNiG która odpowiada w Grupie Orlen za krajowe wydobycie gazu, procesy inwestycyjne, które wydłużyła pandemia koronawirusa.

Grupa Orlen prowadzi obecnie operacje w celu poszukiwań i wydobycie węglowodorów, na kilku państwa świata. Poza Polską i Norwegią do grona krajów w której koncern prowadzi swoje działania jest również Kanada, Pakistan oraz Litwa. Największe wydobycie w poszczególnych krajach prezentuje się następująco. Norwegia: 84,7 (k boe/d), Polska 80,7 (k boe/d), Kanada 14,6 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d), Litwa 0,4 (k boe/d).

Udział gazu ziemnego wyniósł 74 procent i przedstawiał się następująco: Polska 62,3 (k boe/d), Norwegia: 62,4 (k boe/d), Kanada 7,5 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d).

PKN Orlen / Bartosz Siemieniuk

Jakóbik: Eksport węglowodorów z Rosji spada, ale nie oznacza jeszcze upadku reżimu Kremla (WIDEO)


Powiązane artykuły

NBC podważa sukces Trumpa. Zniszczono tylko jeden ośrodek nuklearny

Po ataku na irańskie ośrodki nuklearne Donald Trump zadeklarował pełen sukces. NBC powołując się na kontakty w administracji USA, twierdzi,...
System Patriot. Fot. Wikipedia

Berlin nie potwierdza słów Trumpa o przekazaniu Patriotów Ukrainie

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony zaprzeczył, jakoby systemy obrony powietrznej Patriot był już „w drodze” na Ukrainę, co wcześniej ogłosił prezydent USA...
Centrum danych Google. Źródło: Wikimedia

Google wstrzymuje budowę nowego centrum danych w Niemczech

Rzecznik prasowy firmy Google Ralf Bremer powiedział niemieckim mediom, że koncern nie zbuduje centrum danych w Mittenwalde w Brandenburgii. Miało ono...

Udostępnij:

Facebook X X X