AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Służby przeforsowały zakaz zbliżania do gazoportu po sabotażu Nord Stream 1 i 2

Straż Graniczna oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 wnioskowały o czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 metrów wokół terminalu LNG w Świnoujściu o czym pierwszy pisał BiznesAlert.pl. Wojewoda Zachodniopomorski wprowadza go od 13 kwietnia.

– W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne. W gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia. Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków – tłumaczy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. – Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem Wojewodzie Zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności.

26 września 2022 roku, dzień przed uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe, doszło do wysadzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2 z Rosji do Niemiec. Potem doszło do szeregu incydentów z udziałem infrastruktury krytycznej w Europie. Unia Europejska i NATO zdecydowały o zwiększeniu bezpieczeństwa takiej infrastruktury, między innymi za pomocą Dyrektywy CER. Gazoport w Świnoujściu znajduje się blisko infrastruktury miejskiej, która może czynić go wrażliwym na ataki terrorystyczne.

MSWiA/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jak lepiej chronić gazoport i nie zniszczyć turystyki Świnoujścia (FELIETON)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X