Amerykanie chcą wesprzeć projekt budowy pierwszych reaktorów BWRX-300 od GE Hitachi w Polsce, którego realizacją zajmie się Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Firmy z Polski i USA podpisały list intencyjny w tej sprawie.
GE Hitachi i Synthos Orlen Green Energy chcą przyspieszyć rozwój małych reaktorów modułowych w Polsce. Podpisały list intencyjny o wspólnych inwestycjach i wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Zainwestują 400 milionów dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300.
Wsparcie finansowe zapewnią również amerykański EXIM Bank i agencja DFC (U.S. International Development Finance Corporation). Obie instytucje zajmują się rozwojem oraz ekspansją technologii amerykańskich w kraju i na świecie. EXIM Bank przeznaczy trzy miliardy dolarów na cały projekt, a DFC „dołoży” miliard dolarów na budowę dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300. Chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu wyraziły PKO Bank Polski, Pekao, BGK a także Santander Bank Polska.
– Inwazja Rosji na Ukrainie sprawiła, że Europa potrzebuje bezpieczeństwa energetycznego. Polska potrzebuje bezpiecznego źródła energii, aby odeprzeć presję Rosjan na surowce energetyczne, a energetyka jądrowa jest rozwiązaniem, które w tym pomoże. Hitachi i Synthos Orlen Green Energy podpisały porozumienie, w ramach którego będą pracować nad rozwojem reaktora BWRX-300. To bardzo ważna kwestia dla bezpieczeństwa – powiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
– Z zadowoleniem przyjmuję współpracę Orlen Synthos Green Energy z GE-Hitachi w zakresie wdrażania małych reaktorów modułowych. Stany Zjednoczone pomagają w realizacji tego ważnego projektu. Dlatego dziś ogłaszamy plan zapewnienia znacznego finansowania projektu z amerykańskiej organizacji Development Finance Corporation (DFC) i Export-Import Bank (EXIM) ze Stanów Zjednoczonych. To kolejny dowód silnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych we wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreślił ambasador Brzezinski.
– Polska potrzebuje małego atomu i dziś robimy kolejny krok w tym kierunku. Wsparcie Amerykanów w wysokości czterech miliardów dolarów pokazuje, że jesteśmy ważnym partnerem i wdrażamy sprawdzoną technologię. Dodatkowo, dzisiaj (17 kwietnia 2023 roku – przyp. red.) ogłosimy lokalizację pierwszych małych reaktorów modułowych w kraju – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodał, że pod koniec 2023 roku PKN Orlen wskaże kolejne miejsca.
Finansowanie jest jednym z elementów strategii OSGE przy budowie floty małych reaktorów. 23 marca 2023 roku w Waszyngtonie została podpisana umowa na współfinansowanie rozwoju reaktora BWRX-300 zaprojektowanego przez Hitachi. Dokument ma umożliwić dopasowanie projektu do wymogów europejskich i polskich standardów bezpieczeństwa, a w efekcie szybsze „wbicie łopaty” pod pierwszy mały reaktor w Polsce.
Jędrzej Stachura