AlertEnergetykaInfrastrukturaŚrodowisko

Więcej wody dla wielkich firm w Berlinie, Meklemburgii i Brandenburgii

Zdaniem niemieckich ekspertów, dostępność do wody na terenie Berlina i Brandenburg w związku z odejściem od węgla na terenach położonych na południowy wschód od niemieckiej stolicy spadła i będzie dalej spadać. Obecnie Niemcy dyskutują o inwestycji w infrastrukturę wodociągową.

– Brandenburgia i Meklemburgia Pomorze Przednie rozmawiają na przykład o możliwości dostaw z Morza Bałtyckiego – powiedział brandenburski minister środowiska Axel Vogel.

– Kwestia niedoboru wody była przedmiotem współpracy na szczeblu rządowym między dwoma krajami związkowymi. Teraz działania muszą zostać podjęte wspólnie z Berlinem. Możliwy jest również transfer wody z Łaby do Szprewy – podaje publiczna radiostacja Deutschlandfunk.

Meklemburgia – Pomorze Przednie ma mimo swojego położenia nad Bałtykiem także problemy z dostępem do wody pitnej, dlatego też w Rostock planuje się budowę instalacji odsalania wody. Zdobyte w ten sposób ilości wody szacowane na 100 tys. m sześc. rocznie mają być przewidziane głównie dla przemysłu.

Budowa nowego wodociągu może stać się jednym z największych projektów infrastrukturalnych w historii landu MV. – Zgodnie z poufnymi dokumentami, dostawca wody Nordwasser zakłada, że zakład odsalania i nowe rurociągi mogą kosztować nawet 1,2 miliarda euro – podaje regionalna gazeta Ostsee Zeitung.

Temat braku dostępu do wody oraz związane z tym protesty lokalnej społeczności są ważnym tematem dla niemieckich landów, bo szczególne międzynarodowe wielkie inwestycje, takie jak fabryka samochodów elektrycznych Tesla lub chipów w Magdeburgu potrzebują dużych ilości wody. Niemieckie landy są bardzo zainteresowane ściągnięciem i zatrzymaniem tych inwestycji u siebie i są gotowe zainwestować w to duże środki finansowe.

Deutschlandfunk / Ostsee Zeitung / Aleksandra Fedorska

Czy Niemcom wystarczy energii i wody do zasilenia sztucznej inteligencji?


Powiązane artykuły

Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X