AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZERopaWęgiel. energetyka węglowa

Spotkanie G20 w Indiach bez przełomu ws. paliw kopalnych

Flagi. Fot. flickr

Flagi. Fot. flickr

Spotkanie ministrów energii Grupy G20 w Indiach 22 lipca zakończyło się bez konsensusu w sprawie stopniowego wycofywania paliw kopalnych, co przyczyniło się do powolnego postępu w dyplomacji klimatycznej przed kluczowymi spotkaniami w tym roku.

Ministrowie spotkali się, gdy ekstremalne warunki pogodowe uderzają w części Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych, w tym fale upałów, które pobiły rekordy temperatur i doprowadziły do śmierci wielu tysięcy ludzi w Indiach i innych krajach. To skłoniło do pilniejszego podjęcia działań na rzecz klimatu i większego zobowiązania do ograniczenia wzrostu globalnych temperatur do 1,5°C.

Sobotnie rozmowy w nadmorskiej prowincji Goa (zachodnie Indie) miały nadać ton transformacji energetycznej przed wrześniowym spotkaniem przywódców G-20 i grudniowym forum COP28 w Dubaju.

Podczas gdy niektóre kraje zgodziły się co do potrzeby stopniowego ograniczania wykorzystania ropy i gazu, inne argumentowały, że obawy dotyczące emisji można rozwiązać za pomocą technologii sekwencji dwutlenku węgla (CCUS), zgodnie z dokumentem końcowym spotkania.

– Kilka krajów z Bliskiego Wschodu uznało, że problemy z emisjami można rozwiązać za pomocą technologii, takich jak wychwytywanie dwutlenku węgla lub innych technologii redukcji emisji – powiedział dziennikarzom po spotkaniu Raj Kumar Singh, indyjski minister ds. energii. – Obie ścieżki są dobre – dodał.

Urzędnikom w Goa nie udało się również uzgodnić wspólnego stanowiska ws. krytyki Rosji za inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku, która wywróciła do góry nogami globalne łańcuchy dostaw i uderzyła w dostawy energii do wielu krajów.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zaatakował wiceministra energetyki Rosji Pawła Sorokina za promowanie „wypaczonego światopoglądu” na temat źródeł kryzysu energetycznego i ogólnie za wojnę w Ukrainie. Habeck, który jest także ministrem ds. działań na rzecz klimatu, wziął udział w spotkaniu jako ostatnim przystanku trzydniowej podróży do Indii na czele delegacji niemieckich prawodawców i liderów biznesu.

Według Habecka Rosja i Arabia Saudyjska sprzeciwiły się potrojeniu zdolności wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku, a Chiny uniemożliwiły zacieśnienie współpracy w zakresie surowców krytycznych.

Co ważne, jednym z najważniejszych punktów spotkań były również rozmowy amerykańskiej i chińskiej delegacji, gdyż oba kraje są największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie.  – Negocjacje w zeszłym tygodniu między USA i Chinami nie przyniosły znaczących postępów, chociaż kraje przyspieszą dyskusje i osiągną pewne porozumienie co do potrzeby ograniczenia zużycia węgla – powiedział wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

Zgodnie z dokumentem ze spotkania osiągnięto jednak jednomyślność w sprawie mobilizacji środków finansowych na transformację energetyczną, rozwój technologii czystego wodoru, magazynowanie energii oraz zapewnienie powszechnego dostępu do energii elektrycznej.

Grupa zgodziła się również rozważyć niebieski wodór – wytwarzany w procesie, który emituje dwutlenek węgla, który jest wychwytywany (CCS) – na równi z zielonym wodorem.

Rigzone / Jacek Perzyński

Niemcy przekonują Chiny do polityki klimatycznej


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X