Niemcy przekonują Chiny do polityki klimatycznej

21 czerwca 2023, 09:05 Alert

Spotkanie federalnej minister środowiska Steffi Lemke z chińskim ministerem ds. ochrony środowiska Huang Runqiu 19 czerwca zakończyło się deklaracją o chęci pogłębienia współpracy w dziedzinie obrony klimatu i środowiska naturalnego.

Warto zwrócić uwagę, że Berlin prowadzi bardzo ambitną politykę klimatyczną i sprzeciwia się całkowitemu zerwaniu więzi z Państwem Środka. Niemcy uważają, że działania na rzecz klimatu powinny łączyć, a w interesie ludzkości jest zachęcania Pekinu do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych.

Interesujące jest, że Chiny są największym na świecie wytwórcą mocy z odnawialnych źródeł, jednak w ostatnim okresie pilnie rozbudowują elektrownie węglowe, w obawie przed falą upałów i ryzykiem blackoutu. Oprócz tego chińskie władze dążą do zapewnienia stabilnych dostaw, niezależnie od źródła energii, co wyraźnie zwiększa światowy poziom emisji i utrudnia walkę ze zmianami klimatycznymi.

Niemcy i Chiny od dawna współpracują w tej dziedzinie klimatu i środowiska, a ich współpraca ma się teraz pogłębić. Oba kraje zamierzają wprowadzić nowy format „Dialogu na temat klimatu i transformacji”, będący płaszczyzną mają na celu prowadzenie działań przyjaznych dla klimatu poprzez dialog współpracę.

– Walka ze zmianami klimatu powinny być ważnym obszarem współpracy dla obu stron – powiedział Li Qiang, premier ChRL.

– Chiny mają do odegrania kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz ochrony środowiska. Wykracza to daleko poza emisję CO2 i obejmuje szeroki zakres obszarów, które mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia zachowania różnorodności biologicznej, ekosystemów i globalnej ochrony środowiska. Chiny są również jednym z krajów o największej bioróżnorodności na świecie. Wyzwania związane z kryzysem klimatycznym, wymieraniem gatunków i zanieczyszczeniem środowiska można pokonać tylko razem. Dlatego ważne jest, aby rozszerzyć naszą współpracę zarówno na forach multilateralnych , jak i dwustronnych – powiedziała Lemke.

Państwo Środka jest największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych. Odczyty pierwszej polowy br. wskazują na to, że na przestrzeni 2023 Chiny wyemitują najwięcej CO2 w swojej historii. Powodem tego jest chińska energetyka, która z racji suszy przechodzi z hydroenergii na elektrownie węglowe.

Federalne ministerstwo ochrony środowiska / Aleksandra Fedorska