AlertBezpieczeństwoOnetWykop

Niemcy chcą ściślej kontrolować inwestycje z Chin

Niemcy Bundestag Berlin

Bundestag. Fot. Michał Perzyński/BiznesAlert.pl

Wicekanclerz RFN i minister gospodarki Robert Habeck (Partia Zielonych) wzywa do ściślejszej kontroli zagranicznych grup w sektorach krytycznych, takich jak półprzewodniki i sztuczna inteligencja (AI).

Propozycje, potwierdzone przez Habecka pojawiają się w czasie intensywnej debaty w Europie i USA na temat zachodnich stosunków gospodarczych z Pekinem. Co ważne, zalecenia zostały przedstawione zaledwie kilka tygodni po ostrzeżeniu Berlina, że ​​Pekin staje się „bardziej represyjny wewnętrznie” i „bardziej agresywnie na zewnątrz”.

ChRL były krytykowane przez zachodnich sojuszników za rosnący autorytaryzm, nieustanne groźby wobec Tajwanu i utrzymywanie bliskich stosunków z Rosją pomimo jej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku.

Proponowane przepisy są na etapie konsultacji pomiędzy rządowymi resortami i są następstwem opublikowanej w zeszłym miesiącu długo oczekiwanej strategii Berlina dla Chin.

Warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorstwa i inwestorzy spoza UE są już poddawani procesowi kontroli przy zakupie aktywów w kraju, przy czym europejski rząd ma prawo zawetować przejęcie, jeśli uzna, że ​​stwarza ono zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego.

Propozycje Habecka mają jednak na celu uproszczenie i skonsolidowanie szeregu istniejących przepisów.

Chociaż środki kontroli nie wspominają one wyraźnie o ChRL, obejmują bardziej rygorystyczne ograniczenia dla sektorów, w których chińska dominacja lub wpływy są postrzegane jako zagrożenie dla zachodniego bezpieczeństwa gospodarczego, takich jak półprzewodniki, sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe.

Habeck stara się także rozprawić się z próbami Chin zmierzającymi do obejścia istniejących przepisów, takich jak nabywanie własności intelektualnej w ramach umów licencyjnych lub poprzez rozszerzenie definicji rodzajów inwestycji podlegających monitorowaniu.

W czerwcu Berlin przedstawił Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która dotyczy kwestii obronności, surowców krytycznych, a także polityki wobec ChRL. RFN postrzega Państwo Środka jako „partnera, konkurenta i systemowego rywala”.

Niemcy dostały nauczkę po doświadczeniach z uzależnieniem energetycznym z Rosją, jednak w relacjach z Chinami nie zamierzają popełnić tego samego błędu. Berlin zamierza zmniejszyć zależność w imporcie surowców krytycznych, jednak sprzeciwia się całkowitemu odłączeniu z gospodarką Państwa Środka.

Financial Times / Jacek Perzyński

Zielona ekspansja gospodarcza: USA kontra Unia. Spięcie


Powiązane artykuły

Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

USA naciskają na Hiszpanie by zwiększyła prawie pięciokrotnie wydatki na obronność

Szef dyplomacji USA Marco Rubio naciskał podczas spotkania w Waszyngtonie na swojego hiszpańskiego odpowiednika Jose Manuela Albaresa, by Hiszpania zwiększyła...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...

Udostępnij:

Facebook X X X