Polacy mogą przejąć od Węgrów kontrolę nad gazową granicą z Niemcami po wygranej w sądzie

0
28
Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.
Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.

Decyzja agencji zrzeszającej regulatorów gazociągów przesyłowych o wyborze węgierskiej platformy do alokacji przepustowości gazowej na granicy Polski i Niemiec została uchylona wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej po myśli Polaków. To ich platforma może wejść w miejsce węgierskiej.

– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 6 września 2023 roku uwzględnił skargę GAZ-SYSTEM i anulował decyzję Komisji Odwoławczej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) z lutego 2020 roku – podaje Gaz-System. – Skarga złożona przez Gaz-System jako operatora Platformy GSA  dotyczyła zastrzeżeń w związku z postępowaniem ACER i oceną ofert, w wyniku którego Agencja wydała decyzję o wyborze węgierskiej platformy RBP jako narzędzia do alokacji przepustowości na granicy polsko-niemieckiej.

– TSUE stwierdził, że Komisja Odwoławcza nie dokonała wystarczająco szczegółowej kontroli decyzji ACER 10/2019 i ograniczyła się do oceny oczywistego błędu popełnionego przez ACER. Było to niezgodne z przepisami rozporządzenia nr 2019/942 z 5 czerwca 2019 r. ustanawiającego ACER. W rezultacie postępowanie odwoławcze przed Komisją Odwoławczą ACER powinno zostać wznowione, bazując na skardze Gaz-System z października 2019 roku – tłumaczy Gaz-System w komentarzu dla Biznesalert.pl.

– W rezultacie postępowanie odwoławcze przed Komisją Odwoławczą ACER powinno zostać wznowione, bazując na skardze GAZ-SYSTEM z października 2019 roku. Dodatkowo, TSUE zasądził pokrycie kosztów postępowania sądowego przez ACER – podaje Gaz-System.

GSA służy do rezerwacji przepustowości gazociągów, do których dostęp jest wolny i przejrzysty zgodnie z przepisami unijnymi. Pozwala także oferować usługi regazyfikacji i inne dostępne w terminalach LNG jak polski w Świnoujściu.

Gaz-System / Wojciech Jakóbik