AlertBezpieczeństwo

Resort obrony podpisał umowę offsetową na śmigłowce Apache o wartości ok. 300 mln zł

AH-64 Apache fot. Twitter

Polska przyśpiesza zbrojenia, a wsparciem i ochroną wojsk lądowych mają być amerykańskie śmigłowce uderzeniowe AH-64E. Jeden oprócz pozyskania sprzętu ważny jest też offset, który włączy polski przemysł zbrojeniowy w produkcję śmigłowców.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę offsetową, w wyniku której na terenie Polski zostanie ustanowione zaplecze obsługowo-naprawcze istotnych elementów wyposażenia śmigłowca uderzeniowego Apache. Umowa obejmuje zobowiązania o łącznej wartości ok. 300 mln zł.

– Podpisałem umowę offsetową z firmą Lockheed Martin, która produkuje pewne elementy właśnie helikoptera Apache. Apache to helikoptery uderzeniowe, które zamawiamy do Wojska Polskiego w liczbie 96 sztuk – powiedział Błaszczak po podpisaniu umowy.

Umowa offsetowa obejmuje łącznie dwa zobowiązania o łącznej wartości ok. 300 mln zł, które zostaną zrealizowane w ciągu 5 lat.

Jak podał MON w komunikacie, przedmiotem tej umowy jest m.in. pozyskanie zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowca, używanych w walce i rozpoznaniu, w tym układów naprowadzania i wskazywania celów. Dzięki tej temu w polskim przemyśle obronnym ustanowione mają zostać także zdolności w zakresie diagnozowania i weryfikacji ewentualnych niesprawności oraz częściowego serwisowania radarów kierowania ogniem Longbow.

Jest to pierwsza z kilku umów, jakie Skarb Państwa zamierza zawrzeć w ramach pozyskania śmigłowców uderzeniowych AH-64E.

Śmigłowce mają trafić na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Całkowity koszt pozyskania śmigłowców wraz z zapasem amunicji oraz pakietami szkoleniowym i logistycznym, jak również szczegółowy zakres pozyskiwanych technologii w ramach mechanizmów offsetowych, zostaną określone w umowach zawieranych ze stroną amerykańską.

Ministerstwo Obrony Narodowej / Jacek Perzyński

Polska chce produkcji części sprzętu wojskowego z Korei u siebie


Powiązane artykuły

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...
Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Udostępnij:

Facebook X X X