W najnowszym odcinku podcastu Spięcie, Wojciech Jakóbik i Marcin Karwowski rozmawiają o metodach ochrony infrastruktury krytycznej na morzu w obliczu ostatnich incydentów. Jakimi środkami i możliwościami prawnymi dysponuje Polska? Tego można dowiedzieć się z tego odcinka.
– To kolejne spięcie, tym razem o wybuchających gazociągach, kablach i innych elementach podmorskiej infrastruktury NATO. Co my na to? Zobaczą państwo w kolejnym odcinku Spięcia – zaczyna odcinek Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl
– Faktem jest, że infrastruktura krytyczna, znajdująca się na Morzu Bałtyckim jest w centrum czyjejś uwagi. Pytanie czyjej? I jak można się przed tym ochronić? – zastanawia się Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.
– W czym jest problem? Dlaczego mamy tych seryjnych psujów gazociągów? – pyta Jakóbik. – Trudnością jest wykrycie sprawców czy potencjalnych sprawców. Niezależnie czy to grupa terrorystyczna, czy wrogi podmiot państwowy niestety nie anonsują swoich zamiarów. Co więcej, jak można przeczytać na naszej stronie w wywiadzie z profesorem Mickiewiczem, do sabotażu używane mogą być statki cywilne. A nie można po prostu wstrzymać ruchu na obszarze całego Morza Bałtyckiego – wyjaśnia Marcin Karwowski.
– Marynarka Wojenna nie powinna zostać sprowadzona tylko do tego by chronić infrastrukturę krytyczną. Ma dużo większy zakres działania. Powinniśmy wypracować system wykrywania zagrożeń, a Marynarka Wojenna powinna być tym elementem, który reaguje, ale żeby zareagować musimy mieć też czym – mówi Marcin Karwowski.
– Profesor Mickiewicz mówił w wywiadzie, że systemy ochrony infrastruktury krytycznej nie były planowane na atak aktora państwowego, tylko aby ochronić przed działalnością terrorystyczną – zauważa Wojciech Jakóbik odnosząc się do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, o który podejrzewani są właśnie aktorzy państwowi na czele z Rosją.
Cały odcinek znajdą Państwo na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:
Wyszyński: Marynarka Wojenna potrzebuje zmian. Tylko wtedy ochroni Baltic Pipe (ROZMOWA)