AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

PGE apeluje do parlamentu o reformę będącą być albo nie być energetyki państwowej

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski poczas konferencji wynikowej. Fot. Jędrzej Stachura

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski poczas konferencji wynikowej. Fot. Jędrzej Stachura

Według Polskiej Grupy Energetycznej reforma o powołaniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to być albo nie być spółek energetycznych Skarbu Państwa. Potrzebne są jednak gwarancje, w sprawie których ustawa czeka w Sejmie.

– Aby kontynuować transformację PGE niezbędne jest wydzielenie aktywów węglowych. Instytucje finansowe nie będą finansować węgla – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski. – Intensyfikujemy działania w modernizacjach i usprawnianiu ciepłownictwa. Obserwujemy wyraźny sygnał, że w przyszłości instytucje finansowe nie będą wspierały technologii opartych na węglu. Dlatego proces wydzielenia aktywów do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego jest tak ważny, jest on przygotowany, a spółki są gotowe – dodał.

– Branża energetyczna potrzebuje tej operacji. Projekt NABE jest niezbędny, aby utrzymywać energetykę w rękach Polaków. Jest również rozwiązaniem w obliczu braku finansowania projektów węglowych ze środków unijnych i światowego trendu odchodzenia od węgla – wytłumaczył prezes Dąbrowski.

– Do tego koniecznie jest przeprowadzenie przez parlament ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa. Jest to praktycznie jedyna przeszkoda na drodze do realizacji tego przedsięwzięcia – powiedział Dąbrowski. Mówił, że spółki energetyczne są przygotowane i mają plan na lata transformacji energetycznej. Ustawa jest potrzebna, „by banki przejęły długi przypisane do aktywów węglowych”. – Pojawiają się głosy, że panaceum na problemy energetyki polskiej jest prywatyzacja. Nie zgadzamy się. Ona nie przyspieszy transformacji ani nie zmieni cen energii, ale na pewno osłabi bezpieczeństwo energetyczne Polski – ocenił prezes PGE.

– Refreshing strategii zatrzymany ma związek tylko z tym, że proces wydzielenia aktywów węglowych nie został przeprowadzony, ale jesteśmy gotowi go realizować – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski w odniesieniu do zatrzymania aktualizacji strategii przedstawionej przez Grupę w 2023 roku. Zakładała ona szybszy rozwój OZE i odejście od węgla w PGE.

Ustawa o gwarancjach Skarbu Państwa potrzebna do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego została przekazana do Sejmu, ale nie była jeszcze przedmiotem głosowania. W międzyczasie odbyły się wybory parlamentarne, w których partie opozycyjne otrzymały większość mandatów. – Wydzielanie rentownej działalności, jaką jest dystrybucja, z grup energetycznych powodowałoby, że niewiele by tam zostało. Powodowałoby osłabienie energetyki, grup energetycznych – ocenił prezes PGE w odniesieniu do propozycji Koalicji Obywatelskiej. – Lepsza byłaby konsolidacja, a nie wydzielanie kolejnych segmentów działalności – dodał. Jego zdaniem tylko silne grupy energetyczne będą w stanie konkurować na rynku europejskim.

– Wydzielenie aktywów węglowych jest niezbędne do tego, aby spółki mogły się rozwijać. Mam nadzieję, że wszyscy choć trochę interesujący się energetyką to wiedzą. Taki proces został przeprowadzony w krajach Europy Zachodniej kilka lat temu – powiedział Wojciech Dąbrowski. – Mówienie o zatrzymaniu procesu wydzielenia aktywów jest moim zdaniem błędem. W każdym projekcie mogą się pojawić modyfikacje. Nie znam jednak innych pomysłów. Kierunek musi być utrzymany, bo musimy wzmacniać naszą energetykę. Możemy też przeprowadzić prywatyzację i oddać energetykę w obce ręce. Jednak wobec zagrożeń ze Wschodu nie powinniśmy tego robić. To nie są jednak nasze decyzje, ale polityków – dodał w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Wojciech Jakóbik / Jędrzej Stachura

Pawlak: Jeśli nie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, to co?


Powiązane artykuły

Protesty w Kijowie przeciwko ograniczeniu autonomii NABU, foto: Tetiana DZHAFAROVA / AFP

Ukraińcy protestują przeciwko ustawie antykorupcyjnej. Dlaczego?

Ukraina w błyskawicznym trybie przegłosowała kontrowersyjne zmiany w ustawie antykorupcyjnej. Kluczowe instytucje antykorupcyjne – NABU i SAPO – są podporządkowane...
Warszawa, 23.07.2025. Nowy minister energii Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej premiera Donalda Tuska w KPRM w Warszawie, 23 bm. Szef rządu przedstawił szczegóły rekonstrukcji swojego gabinetu. (mr) PAP/Leszek Szymański

Rekonstrukcja rządu. Co wiemy o nowych superministerstwach?

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w ramach rekonstrukcji rządu. Zmienia się struktura administracji rządowej, w której znajdą się dwa nowe...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Udostępnij:

Facebook X X X