AlertŻegluga

Omówiono szczegóły w sprawie terminalu kontenerowego w Świnoujściu

okręt żegluga maersk kontenerowiec

Źródło: Maersk

Doszło do spotkania prezydenta Świnoujścia z przedstawicielem inwestora, omówiono współpracę w ramach terminala kontenerowego w Świnoujściu.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, poinformował o spotkaniu jakie odbyło się 9 listopada 2023 roku. Doszło w nim do rozmów między członkami zarządu, prezydentem Świnoujścia i przedstawicielami belgijsko-katarskiego konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L. Zagraniczne konsorcjum pełni rolę inwestora w projekcie terminala kontenerowego planowanego w Świnoujściu.

Prezydent Żmurkiewicz zadeklarował swój pozytywny stosunek do powstającej inicjatywy. Poinformował też o oczekiwaniach jakie gmina posiada wobec inwestora, wśród nich pojawia się zaopatrzenia terminala oraz miasta w wodę pitną czy budowa kąpieliska, z drogami oraz zapleczem.

Przedstawiciele konsorcjum przedstawili sylwetkę reprezentowanej przez siebie grupy. W ramach wygranego przetargu inwestor zadeklarował działalność na rzecz lokalnej społeczności, której wartość wyniesie minimum pięć milionów euro.

Zgodnie z założeniami terminal ma obsłużyć do 2 milionów TEU rocznie. Pod tą jednostką kryje się ekwiwalent kontenera o wymiarach 20x8x8,5 stopy. Inwestycja ma być zaopatrzona w niskoemisyjny sprzęt przeładunkowy. Docelowo ma obsługiwać kontrahentów cywilnych ale ma posiadać możliwość obsługi ładunków wojskowych. Według założeń terminal powinien rozpocząć pracę do 2028 roku.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście / Marcin Karwowski

Gawlikowska-Fyk: Gaz skroplony i terminal pływający mogą stracić na znaczeniu po 2030 roku (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Sól z kopalni nie musi spływać do Odry. Co dalej z projektem warzelni?

Od ponad trzydziestu lat w KGHM Polska Miedź podejmowane są koncepcje likwidacji odprowadzania wód zasolonych do Odry. Jedną z takich...

Udostępnij:

Facebook X X X