AlertBezpieczeństwoInnowacjeOnetWykop

Chiny twierdzą, że opracowały broń mikrofalową do zakłócania łączności wroga

MQ-9 Reaper. Fot. U.S. Air Force.

MQ-9 Reaper. Fot. U.S. Air Force.

Zaledwie kilka dni po tym jak Stany Zjednoczone zaprezentowały jedną ze swoich najpotężniejszych broni mikrofalowych do zakłócania wrogich kanałów komunikacyjnych, Chiny podjęły rękawice i dały odpowiedź na amerykańską technologię.

Celem chińskiej armii jest rozszerzenie zastosowania  broni mikrofalowej poprzez zintegrowanie jej z dronami, co potencjalnie zwiększy wpływ Chin w wojnie elektronicznej na całym świecie. Jeżeli doniesienia z Państwa Środka są prawdziwe, amerykańskie wojska na Morzu Południowochińskim będą musiały się liczyć z większymi trudnościami i zakłóceniami w komunikacji.

Jak to działa?

Naukowcy podkreślają, że źródło mikrofal zamontowane na dronie może działać jako radar, a także monitorować cele na ziemi, w wodzie lub na niebie, a także zakłócać elektroniczne kanały komunikacyjne wroga.

Podstawowym elementem broni jest urządzenie zwane lampą z falą bieżącą, czyli próżnią, w której elektrony wytwarzają energię mikrofalową. Chociaż technologię tę tradycyjnie stosowano jako generator mikrofal, chińscy naukowcy przekształcili ją w superczułą antenę, eliminując potrzebę stosowania oddzielnego radaru w dronie.

Ta innowacja w połączeniu z kompaktową konstrukcją sprawia, że technologia ta jest potężnym narzędziem wojny elektronicznej.

Chińczycy dokonali przełomu

Magazyn High Power Laser and Particle Beams opisuje potężną, a jednocześnie kompaktową broń mikrofalową zaprojektowaną tak, aby pasowała do różnych modeli chińskich dronów, co w domyśle ma zwiększyć eksport na rynki zagraniczne.

Naukowcy pod kierunkiem profesora Li Jianbinga i jego zespołu z Uniwersytetu Inżynierii Informacyjnej Sił Wsparcia Strategicznego Chińskiej Armii Ludowo- Wyzwoleńczej (ChAL-W) podkreślają wszechstronność źródła mikrofal można wykorzystać jako radar do zakłócania radaru i systemów komunikacyjnych wroga.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych małych źródeł mikrofalowych, które często mają ograniczoną moc i przepustowość, nową technologię określa się jako rewolucyjną. Nowa technologia może działać w bardzo szerokim zakresie częstotliwości i konkurować z większymi rodzajami broni, takimi jak samoloty bojowe.

Niebezpieczna technologia w rękach Chińczyków

Chiny, główny gracz w produkcji dronów, wykorzystuje swój postęp w technologii bezzałogowych statków powietrznych i jest poważną konkurencją dla Stanów Zjednoczonych.

Przystępność cenowa i możliwości chińskich dronów wojskowych wyposażonych w potężną broń mikrofalową mogą zapewnić przewagę strategiczną, szczególnie w regionach takich jak Morze Południowochińskie i Tajwan. Naukowcy sugerują, że drony uzbrojone w tą technologię mogą zakłócać lub oszukiwać radary wroga, zwiększając zdolności obronne Chin na spornych terytoriach morskich.

Należy zwrócić uwagę, że doniesienia chińskich naukowców nie zostały jeszcze potwierdzone przez amerykański wywiad. Jednak faktem jest, że Chiny przeznaczają coraz większe środki na obronność i technologie wojskowe (292 miliardy dolarów w 2022 roku), więc trzeba uważnie obserwować dokonania chińskich naukowców. Pewnym jest, że Morze Południowochińskie będzie poligonem doświadczalnym dla nowych technologii, które będą zwiększać napięcia między mocarstwami.

South China Morning Post / Jacek Perzyński

Niemcy przekonują Chiny do polityki klimatycznej


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X