AlertEnergetykaGaz.OZE

Zielony sojusz polsko-norweski dostaje zielone światło Oslo

Projekt Polaris. Fot. Horisont Energi.

Projekt Polaris. Fot. Horisont Energi.

Horisont Energi będąca partnerem przy projekcie magazynowania dwutlenku węgla pod dnem Morza Barentsa z udziałem polskiego PGNiG Upstream Norway informuje o zielonym świetle resortu energii Norwegii w tej sprawie.

Horisont Energi oraz PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisały 11 grudnia 2023 roku umowę o współpracy przy projekcie Polaris zakładającym magazynowanie dwutlenku węgla pod Morzem Barentsa. Ministerstwo energii Norwegii zatwierdziło tę współpracę wyznaczając Polaków na operatorów.

– Z PGNiG Upstream Norway w roli operatora i partnera projektu Polaris mamy silny fundament do realizacji potencjału redukcji emisji na skalę przemysłową – zapewnia Bjørgulf Haukelidsæter Eidesen, prezes Horisont Energi. Projekt Polaris ma wsparcie finansowe rządu norweskiego oraz programu unijnego IPCEI.

Horisont Energi i PGNiG Upstream Norway mają po połowe akcji w koncesji EXL003 Polaris, która posłuży do składowania CO2. Horisont rozmawia o dostawach dwutlenku węgla z firmą E.on, która mogłaby podzielić się kosztami dostaw tego gazu cieplarnianego wychwyconego wcześniej z użyciem technologii CCS.

W listopadzie został także podpisany list intencyjny z niemiecką VNG w sprawie odbioru niebieskiego amoniaku z opcją zamiany go w wodór w ramach programu Barents Blue mającego zapewnić to paliwo pozbawione emisji na etapie produkcji w 99 procentach. Fabryka amoniaku o przepustowości miliona ton rocznie ma otrzymać ostateczną decyzję inwestycyjną w 2025 roku i zapewnić produkcję w 2028 roku. Miałaby wytwarzać niebieski amoniak pochodzący z gazu ziemnego.

Horisont Energi / Wojciech Jakóbik

Gibała: Polaris, czyli ucieczka Polski do przodu pod rękę z Norwegią


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X