KOMENTARZ
Wojciech Jakóbik
Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
To, co może zostać Polsce z kolejnych wyborów parlamentarnych, to rozwiązania systemowe poprawiające funkcjonowanie państwa.
W odpowiedzi na wyzwania związane z tworzeniem Unii Energetycznej, Bułgarzy zdecydowali o powołaniu Rady Bezpieczeństwa Energetycznego, która zajmie się koordynacją bułgarskiej polityki energetycznej w ramach realizacji planów Unii.
Rada ma monitorować wdrażanie unijnych regulacji, pilnować modernizacji i rozbudowy infrastruktury oraz reform. Ma ona koordynować współpracę różnych podmiotów mających kompetencje w energetyce. Przewodniczącym ma zostać wicepremier Tomisław Donczew a zastępcami minister energetyki Temenużka Petkowa oraz minister spraw zagranicznych Daniel Mitow.
Instytucja ma spotykać się co miesiąc i prowadzić dyskusję za zamkniętymi drzwiami. Istnieje także możliwość zwołania spotkań kryzysowych.
To rozwiązanie interesujące z punktu widzenia Polski. Nasz kraj potrzebuje ministerstwa energetyki. Wolę jego powołania deklarowali minister gospodarki Janusz Piechociński oraz były premier Donald Tusk. Za takim rozwiązaniem optuje także Prawo i Sprawiedliwość.
Zmiany polityczne nad Wisłą to okazja do refleksji na temat włączenia energetyki do prac Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która pracowałaby nad konsensusem polskiej sceny politycznej wokół kluczowych projektów. Być może do realizacji tego celu potrzebna byłaby Rada Bezpieczeństwa Energetycznego, jak w Bułgarii. Każde rozwiązanie, które doprowadzi do koordynacji polskiej polityki energetycznej należy poprzeć.
Główne partie na polskiej scenie politycznej kontynuują inwazję na Śląsk. Platforma Obywatelska przedstawiła program Śląsk 2.0. W sobotę Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić nowy program na wybory, który na pewno będzie uwzględniał pomysły dla energetyki. Jeżeli z cyklicznej walki politycznej może zostać coś trwałego, to na pewno rozwiązania systemowe, które poprawią nadzór państwa nad sektorem energetycznym.
Polska stoi przed wyzwaniami związanymi z polityką klimatyczną i tworzeniem Unii Energetycznej. Trwający konflikt na Ukrainie pokazał, że bezpieczeństwo energetyczne nie powstanie samo z siebie, a Komisja Europejska potrzebuje aktywnego wsparcia stolic europejskich. Jeżeli Polska chce pełnić bardziej aktywną rolę w polityce międzynarodowej, także w zakresie dyplomacji energetycznej, potrzebuje odpowiednich narzędzi.