Siemoniak: Wspieramy eksport polskiej zbrojeniówki

1 lipca 2015, 13:40 Bezpieczeństwo

Staramy się budować system wsparcia eksportu dla polskiej zbrojeniówki – powiedział podczas wizyty w zakładach Rosomak SA wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

We wtorek 30 czerwca w ramach wizyty członków Rady Ministrów w województwie śląskim, wicepremier odwiedził zakłady ROSOMAK SA w Siemianowicach Śląskich.

Podczas wizyty minister podkreślił, że są one przykładem największego sukcesu polskiej zbrojeniówki ostatnich 25 lat i sukcesu współpracy wojska z polskimi zakładami.

– Mamy bardzo duży portfel, jeśli chodzi o Rosomaki, w 2013 r. podpisaliśmy umowę na następnych trzysta – to jest wiele lat pracy. I dla tych ponad 400 pracowników tutaj i dla 3,5 tys. kooperantów i poddostawców w innych firmach – podkreślił Tomasz Siemoniak.

Wicepremier wskazał też, że stojące przed zakładami perspektywy rozwoju mogą jeszcze się poprawiać. ­– Jesteśmy blisko kilku interesujących rozwiązań eksportowych – wyjaśnił.

– Staramy się budować taki system wsparcia dla polskiej zbrojeniówki, żeby ten eksport ruszył. (..) Jesteśmy blisko dobrych porozumień i cieszę się, że z dumą możemy w kilku miejscach na świecie pokazywać Rosomaki jako wizytówkę polskiego przemysłu obronnego  – mówił minister.

Wicepremier Tomasz Siemoniak podkreślił – w 10-lecie umieszczenia produkcji Rosomaka w Siemianowicach – że Polska nadal potrzebuje podobnych, dobrych umów licencyjnych, aby nadal rozwijać w kraju myśl techniczną i produkcję. – Będziemy szukać tego rodzaju projektów – zaznaczył szef MON.

Minister pytany przez dziennikarzy o spójną wizję przyszłości dla śląskich zakładów zbrojeniowych powiedział, że jest za tym, aby ujmować je jako jedną całość, czemu już sprzyja struktura ich zarządzania.

***

ROSOMAK SA to jeden z wiodących zakładów przemysłu obronnego w Polsce. To właśnie w Siemianowicach Śląskich produkowane są Kołowe Transportery Opancerzone ROSOMAK, które sukcesywnie trafiają na wyposażenie polskiej armii.

Aktualnie firma ROSOMAK SA realizuje umowę na dostawy dla SZ RP w latach 2014-2019 – 307 szt. KTO ROSOMAK w wersji bazowej o wartości ok. 1,65 mld zł.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej