AlertBezpieczeństwoŻegluga

Okręty unijne dołączą do USA na Morzu Czerwonym

Rada Europejska poinformowała o uruchomieniu operacji Aspides. W jej ramach okręty państw członkowskich zapewnią bezpieczną żeglugę m.in. przez Morze Czerwone.

Rada Unii Europejskiej poinformowała o rozpoczęciu operacji EUNAVFOR (ang. European Union Naval Force – Siły Morskie Unii Europejskiej) Aspides. W jej ramach okręty państw członkowskich podejmą działania w celu przywrócenia i ochrony swobody żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej. Priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa statkom handlowym. Oddelegowane jednostki będą im towarzyszyły, aby zareagować w razie zaistnienia zagrożenia.

Operacja będzie prowadzona wzdłuż morskich szlaków handlowych w cieśninach Baab al-Mandab i Ormuz oraz na wodach międzynarodowych Morza Czerwonego i Arabskiego oraz Zatoce Adeńskiej, Omańskiej i Perskiej.

Grecki komandor Vasilios Griparis będzie dowódca operacyjnym, a dowodzenia nad siłami obejmie włoski kontradmirał Stefano Constantino. Siedziba operacji będzie zlokalizowana w Larisie, w Grecji.

Od października 2023 roku jemeńscy Huti atakują statki na Morzu Czerwonym. Część firm wstrzymało żeglugę korzystając z alternatywnej trasy, która zajmuje jednak więcej czasu oraz generuje dodatkowe koszty. Na Morzu Czerwonym trwa obecnie operacja Prosperity Guardian, w ramach której USA, razem z sojusznikami zwalczając terrorystów.

Rada Unii Europejskiej / Marcin Karwowski

Kwaśnicki: Zapis o bezpieczeństwie energetycznym dla spółek giełdowych. Jak wyważyć interesy? (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Katastrofa samolotu Air India: Pilot celowo wyłączył silniki?

Są nowe doniesienia o katastrofie samolotu linii Air India z 12 czerwca. Ustalenia amerykańskich śledczych, jak podaje The Wall Street...
Tabliczka Białego Domu Fot. PAP/Leszek Szymański

Republikanie tną pomoc zagraniczną i dla media. Trump świętuje

Republikanie w Izbie Reprezentantów przegłosowali w piątek pakiet cięć budżetowych o wartości 9 miliardów dolarów, uderzający głównie w programy pomocy...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...

Udostępnij:

Facebook X X X