– Synthos nie wyklucza, że Orlen może wycofać się z planów wspólnej budowy floty modułowych reaktorów atomowych (SMR), ale na pewno nie wpłynie to na realizację samego przedsięwzięcia – poinformował w ISBnews prezes Synthosu Zbigniew Warmuz.
Małe reaktory modułowe o mocy do 300 MW uchodzą za bardzo obiecującą alternatywę wobec wielkoskalowych elektrowni jądrowych, które są bardzo skomplikowanym, czasochłonnym i drogim przedsięwzięciem. Należy zwrócić, że żaden z SMR-ów nie rozpoczął jeszcze komercyjnej działalności. Pierwsza data uruchomienia takiego obiektu planowana jest na 2028 rok w Darlington w Kanadzie.
Rok później spółka OSGE zamierza uruchomić mały atom w Polsce. SMR-y mają być rozwijane przez spółkę Orlen Synthos Green Energy (OSGE), której misją jest zbudowanie floty reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy.
– Nie wykluczam, że Orlen może się wycofać, choć oczywiście dobrze jest mieć takiego partnera, bo Orlen to wielka organizacja o olbrzymich możliwościach, ale na początku SMR-y to był projekt Synthosu. Dlatego nie ma zagrożenia dla jego realizacji – powiedział Warmuz w rozmowie z ISBnews. Podkreślił, że Grupa Synthos realizuje konkretne plany ograniczenia zużycia energii i emisji CO2 jeszcze przed 2030 rokiem, kiedy można się spodziewać pierwszych reaktorów.
Warmuz podkreślił, że Grupa Synthos realizuje konkretne plany ograniczenia zużycia energii i emisji CO2 jeszcze przed 2030 rokiem, kiedy można się spodziewać pierwszych reaktorów.
Wśród zobowiązań Synthosu do 2030 roku znajdują się: bezwęglowa produkcja energii od 2028 roku, 13 procent bazy surowcowej mają stanowić biosurowce lub surowce pochodzące z recyklingu, zużycie energii oraz mediów na każdą tonę wyprodukowanego produktu ma spaść o 10 procent, redukcja emisji gazów cieplarnianych na GJ wytwarzanej i zakupionej energii ma wynieść 28 procent, 100 procent listy produktowej mają stanowić produkty o zrównoważonym charakterze oraz 100 procent wszystkich partnerstw z Grupą Synthos ma mieć charakter zrównoważony.
ISBnews / Jacek Perzyński
Rząd przyjrzy się strukturze właścicielskiej małego atomu Orlenu i Synthosa