AlertŚrodowisko

Parlament Europejski przyjął projekt prawa ws. odbudowy przyrody

Źródło: freepik

Źródło: freepik

Parlament Europejski dał zielone światło dla projektu prawa w sprawie odbudowy przyrody. Nowe prawo zakłada przywrócenie co najmniej 20 procent obszarów lądowych i morskich UE do 2030 roku oraz wszystkich ekosystemów wymagających odbudowy do 2050 roku.

Obecnie projekt wymaga zatwierdzenia przez kraje członkowskie. Zwolennicy nowego prawa argumentują, że pomoże ono odbudować zniszczoną przyrodę w krajach Unii, przeciwnicy – że będzie niekorzystne dla rolników.

– Unijne prawo dotyczące odbudowy przyrody, uzgodnione z państwami członkowskimi, przywróci zdegradowane ekosystemy we wszystkich państwach członkowskich, pomoże osiągnąć cele UE w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej oraz zwiększy bezpieczeństwo żywnościowe – czytamy w komunikacie.

Nowe prawo wymaga również pozytywnego trendu w kilku wskaźnikach w ekosystemach leśnych i posadzenia dodatkowych trzech miliardów drzew. Państwa członkowskie będą również musiały przywrócić co najmniej 25 tys. km rzek do swobodnego przepływu i zapewnić, że nie nastąpi utrata netto całkowitej krajowej powierzchni zieleni miejskiej i pokrycia drzewostanem miejskim.

Należy wspomnieć, że w czerwcu 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przepisy o odbudowie zasobów przyrodniczych, aby przyczynić się do długoterminowej odbudowy zniszczonej przyrody na obszarach lądowych i morskich Unii Europejskiej. Ponad 80 procent europejskich siedlisk ma być w złym stanie.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Niemieckie lasy w rozpaczy


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Sól z kopalni nie musi spływać do Odry. Co dalej z projektem warzelni?

Od ponad trzydziestu lat w KGHM Polska Miedź podejmowane są koncepcje likwidacji odprowadzania wód zasolonych do Odry. Jedną z takich...

Udostępnij:

Facebook X X X