AlertEnergetykaRopa

Kazachska rafineria w Rumunii znów jest na minusie

Szyb do wydobycia ropy naftowej Źródło: pxhere.com

Rafineria Rompetrol, należąca w 54,6 procentach do kazachskiego koncernu państwowego KazMunayGas (KMGI), w 2023 roku ponownie odnotowała stratę w wysokości 270,5 mln dolarów.

– Sytuacja Petromidii, która zapewnia 40 procent rumuńskich mocy rafineryjnych, dramatycznie się pogorszyła, również z powodu dodatkowego opodatkowania nałożonego przez rumuńskie państwo – podaje rumuńskie medium Economista.net.

Powodem kolejnych złych wyników finansowych rafinerii są wysokie podatki i wydatki na kontynuację planów modernizacji bieżącej działalności, a także rozwój nowych projektów w zakresie efektywności energetycznej.

W tych warunkach niewątpliwie konieczne będzie wdrożenie projektów mających na celu zmniejszenie śladu węglowego i spełnienie bardziej rygorystycznych wymogów środowiskowych. W perspektywie średnioterminowej portfel projektów KMGI mających na celu dekarbonizację produkcji szacuje się na około 600 milionów dolarów.

W 2013 roku KazMunayGaz nabyła 26,7 procent udziałów w Rompetrol Rafinare za 200 mln dolarów. W 2019 zrealizowano kolejny zakup 26,7 procent udziałów w Rompetrol Rafinare od rumuńskiego rządu.

Economista.net / Petrolium Journal / Reuters / Aleksandra Fedorska

Czy Kazachstan to idealny udziałowiec Rafinerii Schwedt?

 


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X