AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Atom na pomoc w razie wojny. Energetyka Tajwanu jest wrażliwa na cyberataki Chin

Tajpej, stolica Tajwanu. Źródło; freepik

Tajpej, stolica Tajwanu / Źródło: freepik

Eksperci radzą Tajwanowi utrzymanie energetyki jądrowej, rozwój sieci i źródeł odnawialnych jako rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dostaw energii w razie wojny z Chinami.

Tajwańskie Centrum Studiów Bezpieczeństwa (TCSS) ostrzega, że sieć elektroenergetyczna Tajwanu jest wrażliwa na cyberataki Chin i potrzebne jest utrzymanie mocy jądrowych w rezerwie zamiast ich wyłączenia do 2025 roku zaplanowanego dotąd.

– Mamy przerwy dostaw energii nawet teraz, nie mówiąc o stanie wojennym – powiedział profesor Liang Chi-Juan cytowany przez Financial Times. Jego zdaniem utrzymanie elektrowni jądrowych przeznaczonych do wyłączenia w 2025 roku to sposób na zapewnienie rezerwy.

Opozycyjny Kuomintang krytykował rządzącą Partię Demokratyczno-Postępową za jednoczesne odejście od atomu i węgla przy wzroście roli gazu oraz odnawialnych źródeł energii. Jednakże prezydent wywodzący się z partii rządzącej Lai Ching-Te przyznał, że atom może stanowić rezerwę.

Gra wojenna przeprowadzona przez TCSS na zlecenie polityków opozycji pokazała istotną wrażliwość populacji i przemysłu Tajwanu na przerwy dostaw energii powodowane z zewnątrz, a takie nastąpiłyby w razie cyberataków Chin.

W analizowanym scenariuszu Chiny zatrzymały część dostaw morskich surowców kopalnych. Z kolei cyberataki na sieci przesyłowe mogłyby pozbawić największe skupiska ludności i centra przemysłowe energii. Eksperci radzą gromadzenie większych zapasów przy elektrowniach oraz rozbudowę sieci przesyłowych. Częścią rozwiązania jest także bardziej rozproszona energetyka odnawialna.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gazpromu zwrot do Azji. Potencjał współpracy gazowej Chin z Rosją


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X