AlertAtomEnergetyka

Orlen i Synthos wnioskują o cztery reaktory SMR na południu Polski

Pierwsze lokalizacje pod budowę reaktorów BWRX-300 zaprezentowane przez Orlen Synthos Green Energy. Grafika: OSGE.

Pierwsze lokalizacje pod budowę reaktorów BWRX-300 zaprezentowane przez Orlen Synthos Green Energy. Grafika: OSGE.

Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o warunki przyłączenia czterech małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Stawach Monowskich na południu Polski.

– Spółka BWRX-300 Stawy Monowskie z grupy Orlen Synthos Green Energy (OSGE) złożyła wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych dla elektrowni jądrowej składającej się z czterech reaktorów jądrowych BWRX-300 firmy General Electric Hitachi o planowanej łącznej mocy zainstalowanej około 1300 MWe – czytamy w komunikacie.

– Określenie warunków przyłączenia do sieci będzie podstawą do uzgodnienia umowy przyłączeniowej dla elektrowni jądrowej, potwierdzeniem możliwości wyprowadzenia mocy z elektrowni jądrowej oraz określeniem technicznych uwarunkowań współpracy elektrowni jądrowej z siecią przesyłową – tłumaczy OSGE. – Dziewiątego kwietnia 2024 roku spółka BWRX-300 Stawy Monowskie wpłaciła zaliczkę na poczet opłaty przyłączeniowej – jest to jeden z elementów wniosku o określenie warunków przyłączenia.

OSGE przypomina, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają 150 dni na wydanie warunków przyłączenia od daty wpływu zaliczki.

Technologia BWRX-300 jest oferowana przez GE Hitachi z Kanady na rynku polskim za pośrednictwem Synthosa, ktory stworzył joint venture z Orlenem i tak powstał OSGE. Ta spółka deklarowała chęć budowy pierwszego reaktora małej skali SMR jeszcze przed końcem tej dekady.

OSGE / Wojciech Jakóbik

Gudowski: Mały, mikro, zblokowany, prywatny – czyli jakiego atomu potrzebuje Polska w swojej transformacji? (POLEMIKA)


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X