AlertEnergetykaOZEŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Bank Światowy udzielił 250 milionów euro pożyczki na program Czyste Powietrze

Dym z komina,. fot. Pixabay

Dym z komina,. fot. Pixabay

Polska sfinalizowała z Bankiem Światowym umowę pożyczki na program “Czyste Powietrze” w wysokości 250 mln euro – przekazał w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczki udzielono na okres do 5 lat – dodano.Wcześniej informację o podpisaniu umowy z Bankiem Światowym na 250 milionów euro na sfinansowanie programu “Czyste Powietrze” przekazał szef resort finansów Andrzej Domański. Minister w ubiegłym tygodniu brał udział w spotkaniu gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego

W poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doprecyzował, że umowa z Bankiem Światowym została sfinalizowana 18 kwietnia.

– Podpisana umowa pożyczki “Program Czyste Powietrze: ekologiczne źródła ogrzewania w sektorze mieszkaniowym” (pożyczka MBOiR nr 9310-PL) niesie za sobą finansowe wsparcie dla Polski, ale również wsparcie doradcze ekspertów Banku Światowego w zakresie skutecznej realizacji i dalszego rozwoju programu priorytetowego “Czyste Powietrze” (…) – poinformowano.

Dodano, że pożyczkę w wysokości 250 mln euro udzielono na okres do 5 lat (2022-2027).

– Pożyczka ma zasilić budżet państwa na poczet utraconych wpływów podatkowych w ramach ulgi termomodernizacyjnej komplementarnej do PPCP. Transze pożyczki będą wypłacane stronie polskiej wraz z postępami realizacji PPCP (Program priorytetowy Czyste Powietrze). Elementem pożyczki jest doradztwo Banku Światowego na rzecz dostosowywania PPCP do potrzeb beneficjentów w Polsce – wyjaśniono.

Fundusz dodał, że podpisanie umowy pożyczki Banku Światowego uzależniono od zapewnienia finansowania UE, w szczególności KPO.

– W obecnej sytuacji nie ma już przeszkód, aby umowę sfinalizować – wskazała cytowana w komunikacie szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska.

Dodano, że wypłacenie pierwszej transzy pożyczki będzie możliwe już w 2024 r.

“Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Jakóbik: Boom pomp ciepła łapie zadyszkę przez chiński szrot i wysokie rachunki


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X